SDU Official Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

+8
Makoulian
Nikos_Psaltis
Vasileon
Nick.A
pavl0s1908
vags
John TG
nekont
12 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από nekont Δευ Σεπ 27, 2010 1:55 am

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω εδώ (και για πρώτη φορά - αποκλειστικά) τις ιδέες μου για την Οργάνωση του Ελληνικού στρατού.
Θα ήθελα να ακούσω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας έτσι ώστε να το βελτιώσω αν αυτό είναι δυνατόν.

Δομη Κρατικού Στρατού:
1.
Mobile Hellenic Elite (MHE).
50 (edit: 30-40 άτομα) στρατιώτες (οι πιο δυνατοί και με υψηλόβαθμο military rank) με σχεδόν καθημερινή παρουσία σε αποστολές στο εξωτερικό. Κάθε μέρα η μονάδα αυτή θα πολεμάει συντονισμένα στο πλευρό των συμμάχων. Θα εργάζονται σε κρατικές εταιρείες με μισθό που θα καλύπτει το φαγητό τους και θα τους παρέχονται τα καλύτερα όπλα.

Main Army Forces (MAF)
Στο σώμα αυτό θα εντάσσονται πολίτες υπό τις προϋποθέσεις των ιδιωτικών ομάδων στρατού. Θα δίνουν 3 χρυσά ανα μήνα και θα λαμβάνουν δωρεάν όπλα από το κράτος που θα τα αγοράζει από την αγορά (ίδιος αριθμός και ποιότητα με αυτήν των ιδιωτικών ομάδων). Θα γίνεται έλεγχος της χρήσης των όπλων αυτών. Θα εργάζονται όπου αυτοί θέλουν. Υποχρεωτικά θα μάχονται σε όλες τις μάχες από eGreece (εκτός δικαιολογημένων απουσιών).

2.
Εκπαίδευση νέων στρατιωτών. Θα πρέπει να δημιουργηθούν κρατικές ομάδες εκπαίδευσης νέων παικτών έτσι ώστε γρήγορα να ανεβαινουν τα rank τους. Παροχή κάθε μέρα σε νέους στρατιώτες όπλων μέχρι να φτάσουν rank colonel. Έπειτα όποιος θέλει συνεχίζει τη στρατιωτικη του σταδιοδρομία όπως αυτός επιθυμεί.
Όποιος νέος θέλει όπλα θα στέλνει 1 μήνυμα στο υπουργείο άμυνας καθημερινά και θα του αποστέλλονται όπλα. Κάτι παρόμοιο δηλαδή που κάνει σήμερα το υπουργείο νέων για την αποστολή δώρων, φαγητού κτλ
Επίσης θα ενημερώνονται για το chat channel όπου θα εκπαιδεύονται και θα παρέχονται συμβουλές.

3.
Ενδοεπικοινωνία στρατού:
Υποστήριξη του καναλιού Teamspeak που έχει ήδη ξεκινήσει την λειτουργία του, για το καλύτερο συντονισμό κυβέρνησης και στρατού. Ταυτόχρονη υποστήριξη της λειτουργίας του IRC chat στρατού έτσι ώστε όποιος δεν μπορεί να μπει Teamspeak να μπορεί μέσα από το irc chat να συννενοηθει με τους υπευθύνους του υπουργείου αμύνης.

4.
Ιδιωτικές ομάδες στρατού- Hellenic Private Armies (HPA):

4α. Η κάθε ομάδα θα αποτελείται από 10 έως 40 άτομα.

4β. Το κάθε μέλος της ομάδας επιπέδου από 20 και άνω θα δίνει 3 χρυσά ανα μήνα στο κράτος. Τα νέα μέλη της ομάδας επιπέδου 1 έως και 19 ΔΕΝ θα δίνουν χρυσό για να πάρουν όπλα. Για κάθε τέτοιο νέο παίκτη θα γίνεται αυστηρός έλεγχος χρήσης των όπλων.

4γ. Το κράτος θα παρέχει όπλα στους παίκτες αυτούς (όχι grd). Το κράτος ΔΕΝ θα κάνει issue για αυτό το σκοπό, αλλά τα όπλα θα αγοράζονται από την ελληνική αγορά από ελληνικές εταιρείες με τη χαμηλότερη τιμή για την ενίσχυση των ελληνικών εταιρειών και της αγοράς.

4δ. Η κάθε ομάδα θα διαθέτει δικό της chat room όπου θα έχει πρόσβαση ο υπεύθυνος ιδιωτικών ομάδων του υπουργείου αμύνης. Θα έχει δικό της avatar και θα πολεμάει πάντα στις εντολές του υπουργείου αμύνης.

4ε. Οι μάχες της ομάδας θα ελέγχονται από το site στατιστικών του tall_niki.

4στ. Η κάθε ομάδα υποχρεούται να διαθέτει στις τάξεις ένα 10% τουλάχιστον νέων παικτών επιπέδου 1 έως 19. (* εκτός αν έχει γεμίσει με 40 άτομα και δεν μπορεί να πάρει νέους παίκτες). Η εύρεση των νέων παικτών είναι υποχρέωση της ομάδας.

4ζ. Στην κυβέρνηση θα υπάρχει άτομο του υπουργείου αμύνης υπεύθυνο αποκλειστικά για τον έλεγχο των ιδιωτικών στρατιωτικών ομάδων.

4η. Issue grd αντι gold θα γίνει από την κυβέρνηση ΜΟΝΟ εάν η κυβέρνηση έχει γενικό πρόβλημα ρευστότητας και όχι αποκλειστικά για την αγορά των όπλων των ιδιωτικών ομάδων αλλά και για τις άλλες της ανάγκες (μισθοί κτλ). Εννοείται ότι άν γίνει issue θα δωθούν grd και για την αγορά όπλων μεμονωμένων πολιτών που θα είναι ενταγμένοι στην main army forces που θα λειτουργεί με όρους ιδιωτικής στρατιωτικής ομάδας.

4θ. Το είδος και η ποσότητα των όπλων που θα μοιράζεται εξαρτάται από το νέο war module

4ι. Για να μην διαμαρτύρονται οι μεμονωμένοι πολίτες για αδικία επειδή δεν θέλουν να ενταχθούν ή δεν μπορούν να ενταχθούν σε κάποια ιδιωτική στρατιωτική ομάδα θα υπάρχει η δυνατότητα σε αυτούς να ενταχθούν στην main army forces (MAF) όπου με τις ίδιες προϋποθέσεις που ισχύουν για τις ιδιωτικές ομάδες θα παίρνουν από το κράτος όπλα (3 χρυσά ανα μήνα παροχή, έλεγχος χρήσης των όπλων κτλ)

Δεν πρέπει βέβααι να ξεχνάμε ότι αναμμένουμε το νέο War module το οποίο μπορεί να αλλάξει διάφορες παραμέτρους.....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nekont στις Δευ Σεπ 27, 2010 3:00 am, 1 φορά
nekont
nekont
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 13

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από John TG Δευ Σεπ 27, 2010 2:28 am

1)mhpws o arithmos 50 einai ligo megalos gia ta twrina dhmografika stoixeia ths e-Greeece?Kai ayto to lew epeidh tous perissoterous pou exw dei pote sto TS syberilmbanomenou infantry ES kai aplous stratiotes den ksepernaei ton arithmo twn 30-40!

Mhpws to poso twn 3 gold einai megalo gia thn tseph twn paiktwn?.Kai ayto to lew dioti se 1 mhna an o paikths den exei esoda apo etereia dikia tou kai me thn proypothesh na doulevei kathe mera pernwntas to HW kai einai kai guru* tha pernei ta ekshs :
a)5 gold apo to HW
b)an ypothesoume pws einai guru* 5 grdx30=150 grd(dld 3 gold)
Epomenws mia fora na xasei 1 mera douleias kai xasei to HW tha tou meinoun ta 150 grd..dld olo to esodo tous tha to dinoun pisw ston strato.
Diorthoste me an kanw lathos se kati pls.

2) ypothetw pws isxyei to neos paikths apo lvl 1 ws lvl19 opws kai sto 4b?

4d)diafwnw me to ksexwristo avatar kai chat..tha mporousan apla na polemoun sti TS se ksexwristo division.Me to diaforetiko avatar diafwnw gia logous profanhs..osoi metexoun se opoiadhpote morfh stratou na exoun to perivlhma tou ES.

Kyriws aytes einai oi epishmanseis mou
John TG
John TG
Κατά βάθος, «αγαπάω» την κλίκα...

Αριθμός μηνυμάτων : 1107
Τόπος : Somewhere in Israel

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από vags Δευ Σεπ 27, 2010 2:36 am

είμαι χαρούμενος που ο nekont απο την πρώτη στιγμή μας εμπιστεύτηκε τις προτάσεις του. προσωπικά δεν έχω γνώσεις σχετικά με το στρατό, ωστόσο είμαι σίγουρος πως το στρατιωτικό μας επιτελείο μπορεί να πάρει τα μέγιστα απο τις προτάσεις του Νεκτάριου
vags
vags
Platinum Member

Αριθμός μηνυμάτων : 350

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από nekont Δευ Σεπ 27, 2010 2:56 am

@John
1. Ναι έχεις δίκιο. Ίσως σήμερα να είναι λίγο μεγάλος αυτός ο αριθμός. Μπορεί να μειωθεί σε 30 -40 όπως είπες..
Το ποσό των 3 χρυσών προυποθέτει (για εμένα τουλάχιστον) να παίρνεις κάθε μήνα το Hard worker medal. Εννοείται ότι απευθυνόμαστε σε ενεργούς παίκτες και όχι zombies, trollies, multies.... Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι τα χρυσά θα βγαίνουν από το μισθό... Μπορεί αυτό το ποσό να μειωθεί σε 2,5 ή και 2 χρυσά. Και βέβαια κάποιος παίκτης μπορεί να έχει και άλλα έσοδα από τυχόν εταιρείες...
2. Ναι όταν λέω νέος παίκτης εννοώ 1 έως και 19.
3. Εννοείται ότι αν η ομάδα δεν έχει πρόβλημα μπορεί να μαζεύετε στο TS. Το ξεχωριστό chat room το αναφέρω για να αισθανθεί η ομάδα σαν ένα ξεχωριστό γκρούπ μακριά από άλλα βλεμματα. Καποιες ομάδες μπορεί να θέλουν αυτή την ιδιωτικότητα. Το avatar ειναι θέμα μικρής σημασίας για εμένα. Το πρόσθεσα για να μπορεί η κάθε ομάδα να αυτοδημιουργήσει και για χαβαλέ.
nekont
nekont
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 13

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από John TG Δευ Σεπ 27, 2010 3:33 am

"Το ξεχωριστό chat room το αναφέρω για να αισθανθεί η ομάδα σαν ένα ξεχωριστό γκρούπ μακριά από άλλα βλεμματα.Καποιες ομάδες μπορεί να θέλουν αυτή την ιδιωτικότητα"

ayto akrivws tha ithela na apofygw nektarie...gt mia idiwtikh omada pou o skopos ths dhmiourgias tous einai h veltiwsh tou damage na kryvete se prive channels??ti exoun na poun pou den prepei na akousoun oi ypoloipoi?

Kapws etsi gigantothikan oi myrmidones kai h falagga..me apotelesma to battlefiled na mhn einai h monh asxolia tous.Profanws anaferomai se ekloges kai mazikes psifous pou ouk oliges fores exoume parathrhsei.O stratos (eite kratikos eite idiwtikos) tha prepei na meinei axrwmatistos.

ps:eidika sthn v1 pou yphrxe to wall kai oxi to battlefiled den htan katholou xrhsimos o idiwtikos stratos..Tha mporousa na pw oti sthn v2 me to battlefiled isws htan h xrhsimothta tous pio anagkaia.Anamenoume na doume to neo war module.
John TG
John TG
Κατά βάθος, «αγαπάω» την κλίκα...

Αριθμός μηνυμάτων : 1107
Τόπος : Somewhere in Israel

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από pavl0s1908 Δευ Σεπ 27, 2010 4:28 am

( John γαμωτο σου παλι, γραφε ΕΛΛΗΝΙΚΑ !!!!!!!!!!!!! ) Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Στα πιο πολλα συμφωνω με τον John, ομως για το θεμα των gold θεωρω οτι 2-3 gold ειναι μια χαρα, εφοσον θα δουλευουν με μισθους αγορας και θα παιρνουν και δωρεαν οπλα..Τα εξοδα ανα ημερα θα ειναι ελαχιστα και θα εχουν καθαρο κερδος!

Μια αλλη παρατηρηση-προταση ομως για να δινονται αυτα τα 3 gold, ειναι κατα τη διαρκεια της μαχης τα 9-0 ψωμακια που μοιραζει ο Στρατος να τα μοιραζει δωρεαν τουλαχιστον στους μεγαλους σε damage παιχτες, καθως αλλιως θα καταναλωνουν ηδη αρκετα λεφτα στα ψωμακια αυτα, και θα πρεπει να δινουν και 3 gold ( που ισως ειναι και παραπανω απο οσα θα αξιζει το οπλο τους )...

Σχετικα με τους νεους παικτες εκτος του οτι χρειαζομαστε ΑΜΕΣΑ νεους παικτες για την μαχη καθως ο αριθμος των πολεμιστων μας δεν ειναι και ο ιδανικος, καλο θα ηταν για οποιον αρχιζει να πολεμαει να το δουμε και απο ψυχολογικη πλευρα..Παραδειγματος χαρη οταν καποιος χανει συνεχεια και δεν κερδιζει ποτε, τοτε θα απογοητευτει και θα τα παρατησει ιδιως αν τον αναγκασουμε να εχει και καποιες υποχρεωσεις! Σε αυτο το θεμα πιστευω πρεπει να ειμαστε πιο χαλαροι και πιο ''ανθρωποι'' !
pavl0s1908
pavl0s1908
Sapphire Member

Αριθμός μηνυμάτων : 463
Τόπος : Χανιά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από Nick.A Δευ Σεπ 27, 2010 7:53 am

sumfwnw me ta parapanw alla ta 3 gold pisteuw den einai polla einai para polla!!!isws to sustima epi v1 einai to pio apodotiko stratiotis-ergatis
Nick.A
Nick.A
Η φωνή της λογικής...

Αριθμός μηνυμάτων : 499
Τόπος : Γιάννενα

https://www.facebook.com/nikos.anagnostou.18

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από nekont Δευ Σεπ 27, 2010 2:25 pm

@Pavlos
Το να δίνονται και ψωμάκια από τον Στρατό είναι αρκετά χρονοβόρο και γραφειοκρατικό. Δηλαδή ήδη κάποιος θα μοιράζει όπλα τα οποία θα αγοράζει από αγορά από την εταιρεία με την χαμηλότερη τιμή. Θα καταγράφει σε excel πόσα όπλα αγοράζει, από ποιά εταιρεία τα αγοράζει και πόσα χρήματα έδωσε (αυτό για να μην έχουμε παρεξηγήσεις....). Αν γίνεται το ίδιο και για ψωμάκια κλάφτα χαράλαμπε.
Καλύτερα θα ήταν απλά να κάνουμε τα 3 χρυσά 2 ή 2,5 χρυσά ανα μήνα.
@Nick.A
Ευχής έργο θα ήταν να μπορούσε το κράτος να μοιράζει όπλα δωρεάν σε όλους. Αλλά σε αυτό έχουμε 2 θέματα. Πρώτον δεν θα είχε τα χρήματα το κράτος να το κάνει και μετά θα παγώναμε την αγορά όπλων (ποιος θα αγόραζε όπλα από την αγορά..?) Σήμερα το κράτος δίνει δωρεάν όπλα αλλά μόνο σε 50 με 60 άτομα που έμπαιναν να πολεμήσουν. Σκοπός είναι να πολεμάνε 1000 άτομα κάθε μέρα. Σε αυτή τη περίπτωση αν έδινε το κράτος όπλα δωρεάν θα έμπαινε μέσα.
Επίσης το κράτος χρειάζεται χρυσό. Ουσιαστικά τα gold είναι που κάνουν το κράτος πλούσιο. Τα χρυσά που θα μαζεύει το κράτος από τους παίκτες για τα όπλα (τα οποία το κράτος θα τα πληρώνει σε δραχμές που είναι πολύ πιο έυκολο αυτό) θα τα χρησιμοποιεί για άλλες του σημαντικές ανάγκες.
nekont
nekont
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 13

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από Vasileon Δευ Σεπ 27, 2010 3:43 pm

Nekont ευχαριστούμε για το χρόνο σου! Εγώ προσωπικά όπως ξέρεις πολεμούσα μόνο τον τελευταίο μήν γιατί μου φαινόταν βουνό οι μάχες στη v2. Οι προτάσεις σου είναι καλές αν και ίσως είναι δύσκολος ο συντονισμός μεταξύ όλων αυτών των ομάδων αλλά σίγουρα για να γίνουν όλα αυτά θα πρέπει να οριστικοποιηθεί το νέο war module και να μελετηθεί. Αναμένουμε λοιπόν! Αλλά το μεγάλο στοίχημα αναμφισβήτητα είναι να πειστεί ο απλός πολίτης να πολεμήσει και όχι μόνο οι 30-40 καυλωμένοι. Και κάτι τελευταίο, ήταν πολύ άσχημο το να πολεμάμε και στο ts να ακούγονται ύβρεις και σχόλια για την πολιτική και για πρόσωπα. Ξέρω ότι είσαι ο τελευταίος που ευθύνεται γι αυτό αλλά είναι ένα θέμα..
Vasileon
Vasileon
Ruby Member

Αριθμός μηνυμάτων : 691
Τόπος : Kρήτη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από Nikos_Psaltis Δευ Σεπ 27, 2010 4:39 pm

Γενικα συμφωνώ αλλά έχω να κάνω μια δυο παρατηρήσεις.

Θέλω μια φορά το μήνα η κάθε ομάδα να κάνει οικονομικό απολογισμό ξεχωριστά. Δηλαδή να λέει είχαμε 40 παίκτες πήραμε 120gold και αγοράσαμε 80 τανκ 40 ελικόπτερα, 10 εισητήρια και 100 ψωμιά. Αναλυτικά. Το τονίζω αυτό γιατί όταν μπαίνει μέσα το donate μπορεί εύκολα να "χαθούν" λεφτά. Επίσης για την MHE πρέπει να φαίνονται και τα χρήματα της εταιρίας.

Και όσο αναφορά τα 3 gold για μένα δεν είναι ποσό για ένα νέο είναι. Οπότε ίσως θα μπορούσαμε να το κάνουμε κλιμακτωτά. Δηλαδή level 20 1,5 gold, level 21 2 gold κ..λ.π.

Και αν κάποιος λήψει μια μέρα από τη δουλειά δεν σημαίνει ότι είναι zombie. Υπάρχει και real life.

Είναι σημαντικό θέμα αυτό που λέει και o John με τις εκλογές, μην γυρίσουμε στα παλιά. Όπως επίσης η MHE αφού θα βγαίνει εξωτερικό συνέχεια να μην κατεβαίνει κανείς για βουλευτής.

Και κάποιος πρέπει οπωσδήποτε να μαζέψει κάποια άτομα στο TS την ώρα της μάχης και να μην ακούγεται η μ@λ@κία του καθένα. Μόνο οδηγίες μάχης, τίποτα άλλο.
Nikos_Psaltis
Nikos_Psaltis
Η φωνή της οικονομίας...

Αριθμός μηνυμάτων : 286
Τόπος : Thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από Makoulian Δευ Σεπ 27, 2010 5:24 pm

Συμφωνώ με όσα λέει ο Νekont αλλά έχω ενστάσεις ως προς το ποσό του gold και τις ιδιωτικές ομάδες,φοβάμαι μήπως γίνουν κλειστά clubs ή "φυτώρια πολιτικής αλληλεγγύης"
Makoulian
Makoulian
Sapphire Member

Αριθμός μηνυμάτων : 577
Τόπος : Νίκαια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από LightRevolver Δευ Σεπ 27, 2010 6:35 pm

Kati kserei o Mak, na ton akoute, htan kai sthn EDA:P Ta exei dei me ta matia tou:D
LightRevolver
LightRevolver
Ο Καρατζαφέρης φταίει!!!

Αριθμός μηνυμάτων : 1371
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης

http://www.estros.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από Makoulian Δευ Σεπ 27, 2010 6:41 pm

LightRevolver έγραψε:Kati kserei o Mak, na ton akoute, htan kai sthn EDA:P Ta exei dei me ta matia tou:D
Xαχα α ρε Πολύβιε και μετάς θες να σε συμπαθώ Razz Πέρα από την πλάκα οι ισορροπίες είναι λεπτές και η επιρροή μεγάλη σε κλειστούς κύκλους και δεν χρειάζεται κανείς να είναι μέλος σε συγκεκριμένη παράταξη για να το αντιληφθεί.
Makoulian
Makoulian
Sapphire Member

Αριθμός μηνυμάτων : 577
Τόπος : Νίκαια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από viktor Δευ Σεπ 27, 2010 7:14 pm

+ john voted cheers
viktor
viktor
Gold Member

Αριθμός μηνυμάτων : 222

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από nekont Δευ Σεπ 27, 2010 7:59 pm

@Nikos_psaltis
Να ξεκαθαρίσω κάτι. Αν διάβασες προσεκτικά αυτά που γράφω λεώ ότι ΔΕΝ θα παίρνουν οι ομάδες χρήματα (δραχμες). Θα παίρνουν όπλα (υλικό) τα οποία θα τα μοιράζει στις ομάδες ο υπεύθυνος του υπουργείου άμυνας. Αυτός ο υπεύθυνος του υπουργείου άμυνας θα κρατάει αρχείο με το τι , από που και πόσο αγόρασε τα όπλα τα οποία μετά θα μοιράσει ...
Η κλιμακωτή αύξηση των χρυσών είναι μια ιδέα, αλλα φοβάμαι θα ειναι γραφιοκρατικό (ποιος ειναι τι επίπεδο, πότε άλλαξε κτλ κτλ)
Εννοείται όρος να μην βγαινουν βουλευτές. Αν γίνει κάποιος από αυτούς βουλευτής αυτοδίκαια θα βγαίνει από την ομάδα.
Εννοείται ότι αν δεν δουλέψεις 1 και 2 και 5 μέρες το μήνα δεν είσαι zombie.... Αλλά πρέπει για τα όπλα που θα δίνει το κράτος να έχει μια ανταπόδοση (το χρυσό)
@makis
Φυτώρια πολιτικά μπορεί να γίνουν παντού. Εξάλλου το κάθε κόμμα μπορεί να έχει το δικό του chat channel και forum. Λες να περιμένουν την ιδιωτική στρατιωτική ομάδα? Και για να είμαστε λίγο ρεαλιστές. Καλό είναι να δημιουργούνται παρέες και φιλίες μεταξύ παικτών. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ψήφους μεταξύ φίλων. Αλλά πάντα έτσι λειτουργούν πολλοί φίλοι, παιδιά και αυτό δεν αλλάζει. Ψηφίζεις κάποιον φίλο απλά επειδή τον γνωρίζεις και δεν σε ενδιαφέρει η ιδεολογική διαφοροποίηση.... Και σε μιά ομάδα μέσα όπως και να το κάνουμε γνωρίζεις και κάνεις φίλους, κάτι το οποίο θέλουμε.
Με την ίδια λογική και η παρέα που μπαίνει TS (40-50 άτομα) μπορει να γίνουν μια καλή δεμένη παρέα με πιθανον μελλοντική πολιτική συστράτευση. Δεν είναι λογική να χωρίζουμε τα άτομα για να μην λαμβάνουν πολιτικές αποφάσεις παρέες. Αυτο μου θυμίζει ρε παιδιά επί δικτατορίας που 2 άτομα μαζί στο δρόμο θεωρούνταν διαδήλωση και συλλαμβάνονταν....
Είπες ότι διαφωνείς στα gold (είναι πολλά τα 2-3 ανα μήνα;Wink και στις ιδιωτικές ομάδες. Πιστεύω να διάβασες προσεκτικά τι λέω για τις ιδιωτικές ομάδες: Συνοψίζω: Δίνουν χρυσό, παίρνουν από το κράτος όπλα (ΟΧΙ ΧΡΗΜΑΤΑ)
nekont
nekont
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 13

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από Nikos_Psaltis Δευ Σεπ 27, 2010 8:05 pm

Sorry nekont δεν είχα προσεξει ότι δε θα δίνουν grd.
Nikos_Psaltis
Nikos_Psaltis
Η φωνή της οικονομίας...

Αριθμός μηνυμάτων : 286
Τόπος : Thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από The_Clairvoyant Δευ Σεπ 27, 2010 8:07 pm

Σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ σε τίποτα με το Νεκτάριο. Είναι ολοκληρωμένη πρόταση με μια διαφορά: Πολύ φοβάμαι ότι σε 1-2 βδομάδες (ίσως και πολύ νωρίτερα, μιας και βλέπω maintenance στο erep) τα σχέδια αυτά θα θέλουν απαναπροσδιορισμό λόγω αλλαγής του WM.
Πραγματικά θα ήθελα να το ξαναδώ με πολύ περισσότερη προσοχή μόλις γίνουν πραγματικότητα οι αλλαγές.
Πάντως η φιλοσοφία μου, όπως είχα καταθέσει και τη πρόταση για την οργάνωση του στρατού στο πρόγραμμα elf, είναι ακόμα και ο κρατικός στρατός να λειτουργεί με τάγματα των 20 ατόμων. Είναι πολύ πιο ευέλικτο σχήμα και οι εντολές μεταβιβάζονται πολύ πιο άμεσα. Επιφυλλάτομαι λίαν συντόμως, μέσα από τη συζήτηση και τη κατάθεση ιδεών να βγει μια πραγματικά καλή δουλειά από αυτή τη συζήτηση.
The_Clairvoyant
The_Clairvoyant
Up the Irons!!!

Αριθμός μηνυμάτων : 664
Τόπος : Ηράκλειο

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από Vasileon Δευ Σεπ 27, 2010 9:08 pm

Vasileon
Vasileon
Ruby Member

Αριθμός μηνυμάτων : 691
Τόπος : Kρήτη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από Hugo_John Δευ Σεπ 27, 2010 9:32 pm

Nek, πιστεύω πως αυτό το σύστημα που αναφέρεις μπορεί να γίνει εντός κρατικού στρατού χωρίς να απαιτείται να υπάρχουν οι ιδιωτικές ομάδες. Δηλαδή, τα avatar να είναι του στυλ 1st division κλπ ή ονόματα (Εύζωνες κλπ). Ο χρυσός πρέπει να είναι με κλιμάκωση κι αυτό, γιατί οι μισθοί δεν είναι καλοί και αυτοί που είμαι μικρά lvl πρέπει να αποταμιεύσουν ένα ποσό είναι η αλήθεια. Δεν είναι δύσκολο να χάσει κάποιος το hard worker (μια μέρα downtime στο internet πχ).

Γενικά, οι προτάσεις είναι πάρα πολύ καλές.
Εγώ θέτω το εξής ερώτημα: Μήπως όσοι ασχολούνται με το στρατιωτικό πρέπει να εργάζονται σε κρατικές εταιρείες για να είναι ευκολότερη η αποδέσμευση τους από την εταιρεία;
Hugo_John
Hugo_John
Gold Member

Αριθμός μηνυμάτων : 271

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από nekont Δευ Σεπ 27, 2010 10:09 pm

@Hugo John
Όσοι είναι στην Elite που υποχρεωτικά θα πηγαίνουν εξωτερικό για αποστολές ναι θα πρέπει να εργάζονται σε κρατικές εταιρείες.
nekont
nekont
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 13

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από Hugo_John Τρι Σεπ 28, 2010 12:00 am

Το θέμα είναι ότι όσοι είναι στη main (Generals και Colonels) γιατί να τους αποκλείσουμε από τις αποστολές; Ή να δεσμεύονται κι αυτοί από τις εταιρείες;
Πιστεύω πως για να έχουν φτάσει σε τέτοιο military rank είναι συνεπείς στα καθήκοντά τους, οπότε υπάρχουν κέρδη και από την εργασία τους με 100/100 (το δεύτερο 100 είναι αμφίβολο αν θα συνεχίσει να υπάρχει για καιρό Razz ) και από το damage που κάνουν (σε μία σημαντική μάχη ένας colonel κάνει περίπου 800 damage ξερά με το παλιό σύστημα).
Hugo_John
Hugo_John
Gold Member

Αριθμός μηνυμάτων : 271

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από pavl0s1908 Τρι Σεπ 28, 2010 1:27 am

http://www.erepublik.com/en/article/-military-module--1527510/1/20

Nekont καμια σχεση με το προηγουμενο military...Μονο τα οπλα να δεις πως τα καναν, φοβαμαι να αγορασω τις τριχες απο τα μαλλια μου πρεπει να πληρωνω απο οτι εχω καταλαβει για να εχω q5 σε καθε μαχη...

ΥΓ: Προτεινω να κατσουμε να φτιαξουμε ενα οδηγο συντομα...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την pavl0s1908 στις Τρι Σεπ 28, 2010 1:46 am, 1 φορά
pavl0s1908
pavl0s1908
Sapphire Member

Αριθμός μηνυμάτων : 463
Τόπος : Χανιά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από nekont Τρι Σεπ 28, 2010 1:36 am

ναι πρέπει pavlo...
nekont
nekont
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 13

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από nekont Τρι Σεπ 28, 2010 1:42 am

nekont
nekont
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 13

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού Empty Απ: Μια ΠΡΟΤΑΣΗ μου για Οργάνωση του Ελληνικού Στρατού

Δημοσίευση από pavl0s1908 Τρι Σεπ 28, 2010 1:49 am

Νεκταριε ειμαστε γρηγορα πιστολια το συζηταμε ηδη το θεμα σου Very Happy
pavl0s1908
pavl0s1908
Sapphire Member

Αριθμός μηνυμάτων : 463
Τόπος : Χανιά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης