SDU Official Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

+10
vags
Crazy Ivann
Vasileon
mixalis35
ComradeC
Hugo_John
The_Clairvoyant
Nick.A
pavl0s1908
spyskam
14 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από spyskam Τρι Σεπ 28, 2010 5:18 pm

Μετά από ολιγοήμερη απουσία, όπου μετά βίας ήμουν 2clicker στο παιχνίδι, ξαναπιάνω την κουβέντα εκεί που την είχαμε αφήσει, καταθέτοντας μια πολύ συγκεκριμένη πρόταση. Η πρόταση αυτή απευθύνεται εξίσου στα 4 κόμματα που πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή έχουν έρθει αρκετά κοντά, ώστε να μπορούν να συμπήξουν μια πολιτική συνεργασία και να συγκροτήσουν από κοινού ένα βιώσιμο κυβερνητικό σχήμα. Πρόκειται για τα 4 κόμματα που έχουμε ήδη αναφερθεί στην αρχική εκείνη συζήτηση με τον Vags, δηλ. LSP, SDU, DPG, FAH (και αν τυχόν προκύψει κανένας άλλος πιθανός εταίρος στην πορεία, το βλέπουμε).

Για να μη μακρυγορώ, η πρόταση έχει ως εξής: Ο υποψήφιος Πρόεδρος θα ορίζεται από ένα -διαφορετικό κάθε μήνα- κόμμα του συνασπισμού και ο Αντιπρόεδρος από κάποιο άλλο. Ο κάθε φορά υποψήφιος Αντιπρόεδρος θα κατεβαίνει υποψήφιος Πρόεδρος τον επόμενο μήνα. Επειδή στο άλλο νήμα διάβασα πολλά και περίεργα, που μόνον ως αποτέλεσμα καχυποψίας μπορώ να τα εξηγήσω, προτείνω ο προεδρικός υποψήφιος για τον Οκτώβριο να οριστεί από το SDU και ο υποψήφιος Αντιπρόεδρος από το LSP. Με βάση το σχήμα που περιέγραψα παραπάνω, ο προεδρικός υποψήφιος του Νοεμβρίου θα προέρχεται από το LSP, ενώ ο υποψήφιος Αντιπρόεδρος θα πρέπει λογικά να οριστεί από το DPG.
Εννοείται πως όλα τα κόμματα του συνασπισμού θα πρέπει να έχουν την πολιτική ωριμότητα (και πιστεύω ότι την έχουν) να ορίσουν υποψηφίους της κατά το δυνατόν ευρύτερης αποδοχής, ή τουλάχιστον υποψηφίους που να μην αποτελούν "κόκκινο πανί" για τους λοιπούς εταίρους του σχήματος. Αυτονόητο είναι αυτό, φαντάζομαι.

Αυτονόητη είναι επίσης η αναγκαιότητα άμεσης εκπόνησης κοινού προγραμματικού πλαισίου για τις επικείμενες προεδρικές εκλογές, ενώ εξίσου αυτονόητη θα πρέπει να θεωρείται η υποχρέωση του LSP να φιλοξενεί στις βουλευτικές του λίστες υποψηφίους από τους άλλους εταίρους του συμμαχικού σχήματος, για όσον καιρό εκείνοι δε συμπεριλαμβάνονται στην πρώτη 5άδα. Θεωρώ περιττό να προσθέσω ότι και οι λοιποί εταίροι θεωρούν αυτονόητη τη συμμετοχή τους στις βουλευτικές λίστες του LSP και δε μπαίνουν καν στον κόπο ν' αναζητήσουν φιλοξενία αλλού. Το μοναδικό "προνόμιο" που διεκδικεί για τον εαυτό του το LSP είναι το να θα ορίζει κάθε φορά είτε τον υποψήφιο Πρόεδρο, είτε τον Αντιπρόεδρο.

Περιμένω τις τοποθετήσεις σας. Και την απάντησή σας φυσικά, μέσα στο χρονοδιάγραμμα που προβλέπεται από τις καταστατικές σας διαδικασίες. Αλλά πιστεύω ότι η τήρηση των καταστατικών σας διαδικασιών δε θα σας εμποδίσει να καταλήξετε έγκαιρα σε μια απόφαση, όποια κι αν είναι αυτή. Αρκετά κοσκινήσαμε. Ήρθε η ώρα να ζυμώσουμε.

spyskam
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από pavl0s1908 Τρι Σεπ 28, 2010 5:53 pm

Spy ηδη σε poll εχουν μπει οι επιλογες για τον Οκτωβρη μαζι και η δικια σας Wink
pavl0s1908
pavl0s1908
Sapphire Member

Αριθμός μηνυμάτων : 463
Τόπος : Χανιά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από spyskam Τρι Σεπ 28, 2010 6:06 pm

Δηλαδή, Παύλο, με συγχωρείς. Έχει μπει ήδη σε poll η πρόταση να έχετε δικό σας τον υποψήφιο Πρόεδρο, σε συνεργασία με το LSP και με τις άλλες δυνάμεις που ανέφερα; Θα με τρελάνετε τελείως;
Τέσπα, παίδες. Θέλω απλώς να ξέρετε ότι η πρόταση που απηύθυνα (και) σε σας, κουβεντιάζεται ήδη στο LSP με πολύ θετικό τρόπο και ότι, αν εγκριθεί (πράγμα περίπου σίγουρο) θα διατυπωθεί δημόσια και ingame. Θέλω επίσης να σας θυμίσω τη λαϊκή ρήση ότι "η ευκαιρία είναι μαλλιαρή από μπροστά και φαλακρή από πίσω". Ότι θα πρέπει δηλαδή να έχεις την ετοιμότητα να την αρπάξεις όταν περνάει από μπροστά σου, αλλιώς δεν πρόκειται να την αρπάξεις με διαφορά φάσης...

spyskam
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από Nick.A Τρι Σεπ 28, 2010 7:16 pm

i protasi kata ti gnwmi mou einai polu thetiki,makari na zumwsoume loipon!
Nick.A
Nick.A
Η φωνή της λογικής...

Αριθμός μηνυμάτων : 499
Τόπος : Γιάννενα

https://www.facebook.com/nikos.anagnostou.18

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από The_Clairvoyant Τρι Σεπ 28, 2010 7:23 pm

"η ευκαιρία είναι μαλλιαρή από μπροστά και φαλακρή από πίσω"
Πέραν του ότι είναι ένα σπουδαίο γνωμικό, μήπως αυτοί που προσπαθούν να πιάσουν την ευκαιρία από πίσω είστε εσείς? Δεν ήταν λίγες οι φορές που σταθήκαμε δίπλα σας αλλά όταν σας ζητήθηκε συνδρομή (elfkok) μας γυρίσατε τη πλάτη...
The_Clairvoyant
The_Clairvoyant
Up the Irons!!!

Αριθμός μηνυμάτων : 664
Τόπος : Ηράκλειο

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από Hugo_John Τρι Σεπ 28, 2010 7:23 pm

Η μόνη μου ένσταση έγκειται σε περίπτωση περιπτώσεων που άτομα κοινής αποδοχής (βλέπε nekont) αποφασίσουν να βάλουν υποψηφιότητα; Τότε παραμένουμε "αγκυλωμένοι" σε αυτήν την κίνηση;
Επίσης, το LSP θα πρέπει να αποδεχθεί στο πλαίσιο της συνεργασίας (αφού πρόκειται για τέσσερα κόμματα και όχι δύο) πως κάποια φορά ίσως θα είναι DPG και FAH ή SDU και FAH ή SDU και DPG τα πρόσωπα και όχι απαραίτητα ένα από το LSP.
Hugo_John
Hugo_John
Gold Member

Αριθμός μηνυμάτων : 271

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από ComradeC Τρι Σεπ 28, 2010 8:08 pm

o nekont an apodexetai os programma ayta poy exoyn katathesei idi to sdu kai to lsp den exo provlima ton proteino kai ego.

oxi omos me diko toy programma kseno pros tin synergasia mas.

meta xaras na ton dextoyme kai na ton timisoyme giati einai kai apo toys pleon aksiologoys paiktes.

ComradeC
ComradeC
Silver Member

Αριθμός μηνυμάτων : 66

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από Hugo_John Τρι Σεπ 28, 2010 8:18 pm

Νομίζω πως επί του προγράμματος του μπορούμε να κάνουμε τις παρατηρήσεις μας και ο ίδιος να τις εφαρμόσει αν το επιθυμεί.
Hugo_John
Hugo_John
Gold Member

Αριθμός μηνυμάτων : 271

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από mixalis35 Τρι Σεπ 28, 2010 8:27 pm

Οι προσπάθειες να για να "κηδεμονεύσουμε", "ποδηγετήσουμε" ή να απαξιώσουμε τελικά κάτι που μπορεί να αξίζει, δείχνει αδυναμία. Το πρόγραμμα του nekont (με εξαίρεση ίσως το στρατιωτικό σκέλος) είναι πλήρες και αν εφαρμοστεί θα αποδώσει, αρκεί να υποστηριχτεί. Οι συνεργασίες μεταξύ κομμάτων το μόνο που μπορεί να προσφέρουν είναι την γέννηση μιας "νέας" κλίκας σαν αυτή που όλοι κατηγορούμε για τα δεινά που έχει προκαλέσει...
Μια κριτική επίσης για την πρόταση του spy: δυστυχώς μου θυμίζει συναλλαγή "κάτω από το τραπέζι" ένα πάρε δώσε υποψηφιοτήτων και αντιπροεδριών μέχρι να επιτευχθεί ο σκοπός, που αλήθεια, ποιός είναι;;;
mixalis35
mixalis35
Sapphire Member

Αριθμός μηνυμάτων : 643
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από Vasileon Τρι Σεπ 28, 2010 8:47 pm

Εδώ δε μας στηρίξατε σε κάτι πολύ πιο απλό.. Βγήκε ο Πάντελ και υποστήριξε την kikoo που βγήκε ως αντι-πτο και απέκλεισε το δικό μας υποψήφιο βουλευτή. Αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα και σήμερα βγήκαν οι αποκαλύψεις για τα ζόμπι της ΕΠΔ. Και ακόμα κι αν μου πείτε πως μόνο ο pansciny είχε ζόμπι (ελάτε τώρα...) και δε ψήφισαν στο Ιόνιο, τότε να σας θυμίσω ότι ψήφισαν στην Ήπειρο κι εμείς αναγκαστήκαμε και στείλαμε παραπάνω άτομα εκεί και δε στηρίξαμε τον Πέτρο!

Γι άλλη μια φορά μας αδειάσατε μπροστά σε όλους, γι άλλη μια φορά με απογοητεύσατε! Προσωπική άποψη και πικρία μου αυτή.. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να σας το πω, Nekont for president.

(Οτ)αν δω αληθινή διάθεση συνεργασίας από όλους του LSP και όχι ειρωνίες και στυλάκια αυθεντίας, θα επιστρέψω σε αυτήν την κουβέντα.
Vasileon
Vasileon
Ruby Member

Αριθμός μηνυμάτων : 691
Τόπος : Kρήτη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από spyskam Τρι Σεπ 28, 2010 9:02 pm

@mixalis35
Αν πραγματικά πιστεύεις ότι το πρόγραμμα του nekont είναι στη σωστή κατεύθυνση (και μάλιστα "πλήρες, πλην ίσως του στρατιωτικού σκέλους") τότε εννοείται πως πρέπει να στηρίξεις nekont -και δη με πρόγραμμα nekont. Aν όμως κάποιος άλλος θεωρεί ότι το πρόγραμμα nekont κατ' ουσίαν μας πηγαίνει πίσω σε εποχές Tall_niki (με μοναδική εξαίρεση το περιβόητο "Ομόλογο"), σε εποχές πλήρους κυριαρχίας των ιδιωτικών ομάδων σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, σε ιδιωτικοποίηση ακόμη και του mentoring κοκ, τότε προφανώς δε μπορεί να στηρίξει πρόγραμμα nekont, έστω κι αν έχει καλή γνώμη για τον nekont ως άτομο.
Αν πραγματικά πιστεύεις ότι o nekont παρουσίασε ένα οικονομικό πρόγραμμα that makes sense, εννοείται πως πρέπει να στηρίξεις nekont -και δη με πρόγραμμα nekont. Αν όμως κάποιος άλλος πιστεύει ότι το οικονομικό πρόγραμμα nekont είναι μια ανοησία (nonsense) που μαρτυρεί παχυλή άγνοια των οικονομικών δεδομένων, τότε προφανώς δε μπορεί να στηρίξει πρόγραμμα nekont, έστω κι αν έχει καλή γνώμη για τον nekont ως άτομο.
Εν κατακλείδι: Πιστεύω ότι μπορούμε να καταρτίσουμε ένα πλήρες πρόγραμμα που όντως να βγάζει νόημα και να προωθεί τομές σε όλα τα επίπεδα και με το πρόγραμμα αυτό να μπούμε σε τροχιά εξουσίας. Αν με το πρόγραμμα αυτό μπορούμε να προσελκύσουμε και τον nekont (που από μόνος του μπορεί μονάχα ν' ακολουθήσει την πεπατημένη) και να κάνουμε μαζί τις αναγκαίες ρήξεις, τότε ευπρόσδεκτος κι ο nekont. Ακόμα και ως προεδρικός υποψήφιος του Οκτωβρίου. Aν όμως νομίζουμε ότι η eGreece δε χρειάζεται ρήξεις, αλλά ότι βολεύεται με τον nekont όπως αυτός είναι σήμερα (δηλ. με ένα καλό παιδί που μαθήτευσε παρά τους πόδας Tall_niki), τότε πραγματικά δεν έχει νόημα να συζητάμε. Απουσιάζει κυριολεκτικά η βάση μιας οποιασδήποτε ιδέας για συνεργασία. (Σημ: Ελπίζω να απάντησα και στο ερώτημα ποιος είναι "ο σκοπός της συνεργασίας")

Και κάτι τελευταίο: "Κλίκα" σημαίνει αδιαφάνεια. Αυτό που πρότεινα εγώ είναι μια απολύτως δημόσια συμφωνία. Καμία αδιαφανεια. Τίποτε "κάτω από το τραπέζι". Όσο για τα "πάρε δώσε" των υποψηφιοτήτων, αυτό λέγεται γαλλιστί rotation, ώστε ν' αποφεύγουμε τις ισοβιότητες, αλλά και τις μεμψιμοιρίες ότι κάποιοι είναι οι αδικημένοι της υπόθεσης.
Μακάρι να μη χρειαζόταν καν η rotation. Αλλά με δεδομένο το κλίμα καχυποψίας που βλέπω, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι έπρεπε να προτείνω μία ξεκάθαρη και προσυμφωνημένη διαδικασία εναλλαγής, ώστε να λείψουν και οι προσχηματικές υπεκφυγές.


spyskam
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από Crazy Ivann Τρι Σεπ 28, 2010 9:05 pm

Μάλλον δεν πρόκειται να την δεις ποτέ γιατί δεν είσαι δεκτικός ο ίδιος. Αν το να σας πει κάποιος να κατεβάσετε τον επόμενο πρόεδρο και να συνδιαμορφώσουμε πρόγραμμα δεν είναι αληθινή πρόταση συνεργασίας δεν ξέρω τι είναι.
Και ναι, είμαστε διαφορετικά κόμματα και σε κάποια πράγματα έχουμε άλλες αντιλήψεις. Η κικοοο είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις. Εσένα προσωπικά σε νοιάζει που δεν βγήκε ο "δικός" σας ή που καταπατείται ο θεσμός? Γιατί από τα λόγια σου φαίνεται να ισχύει το πρώτο. Όσο για το δεύτερο μάλλον διαφωνούμε αλλά νομίζω ότι είναι δικαίωμά μας.
Βέβαια, το ότο ο Νεκοντ συνεργαζόταν με ταλλ και θαντο και κατέβαζε προτάσεις για επανέκδοση του ομολόγου δεν έχει καμία σημασία. Σημασία έχει που εμείς διαφωνήσαμε για το αντιπτο. Όταν λέγαμε ότι οι εκλογές ήταν βρώμικες και κάναμε Impeach, ψηφίσατε (δικαίωμά σας) να μην το στηρίξετε γιατί θίγεται η δημοκρατία. Άρα το "έχει ο καιρός γυρίσματα" να μην το λες για εμάς. Σε αυτό είμασταν απόλυτα ξεκάθαροι. Εσείς στηρίξατε αυτή την "δημοκρατία" άρα μην παραπονιέστε.

Στο θέμα μας τώρα. Προτείνεται συνεργασία με βάση πολιτική και όχι παρέας-κλίκας. Η συνεργασία αυτή στα δικά μου μάτια είναι αρκετά ισσοροπημένη για όλους (με το δεδομένο ειδικά του αριθμού των μελών των κομμάτων μας). Δεν αποκλείει κανέναν. Δίνει σε όλους το δικαίωμα να συνδιαμορφώσουν την πολιτική και να προτείνουν υποψηφίους. Δεν είναι κρυφή δεν είναι "συναλλαγή". Σκοπός είναι (στα μάτια μου) να βρούμε έναν τρόπο να συνεργαστούμε και να πάμε λίγο την ε-χώρα μπροστά (με τον τρόπο που όλοι μας θα θεωρήσουμε καλύτερο).
Εάν κάτι δεν σας αρέσει δεν έχετε παρά να κάνετε μια αντιπρόταση. Όσο και όσοι το αποκλείεται έτσι χωρίς αντιπροτάσεις δείχνεται να μην πιστέψατε ποτέ σε αυτή την προοπτική και αποδυκνείετε ποιός έχει διάθεση για συνεργασία.

Crazy Ivann
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 16

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από spyskam Τρι Σεπ 28, 2010 9:07 pm

Vasileon έγραψε:(Οτ)αν δω αληθινή διάθεση συνεργασίας από όλους του LSP και όχι ειρωνίες και στυλάκια αυθεντίας, θα επιστρέψω σε αυτήν την κουβέντα.
Κι εγώ λοιπόν όταν δω διάθεση συνεργασίας απ' όλους στο SDU (δηλ. ποτέ), θα επιστρέψω να ξανακάνω μαζί σας αυτή την κουβέντα. Ως τότε, θα συνεχίσω να κάνω την κουβέντα αυτή με όλους όσους βλέπω πραγματικά να ενδιαφέρονται. Διότι το να ζητάς ΟΛΟΙ σ' ένα κόμμα να κινούνται προς την ίδια κατεύθυνση είναι απλά προσχηματικό. Τέτοια ομοφωνία δεν υπάρχει πουθενά, εκτός αν μιλάμε για ένα κόμμα multies.

spyskam
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από Vasileon Τρι Σεπ 28, 2010 9:22 pm

Παίδες, δεν είναι αυτοσκοπός η εξουσία σε καμιά περίπτωση. Όχι cray ivann δεν είναι το θέμα η ''καρέκλα'' αλλά το ότι ανάμεσα στην ΕΠΔ και εμάς, επιλέξατε να στηρίξετε την ΕΠΔ. Άλλωστε τι 3, τι 4 βουλευτές σε μια Προεδρική δημοκρατία. Είναι ένα δευτερεύον ζήτημα, το δέχομαι αλλά εμένα προσωπικά με απογοήτευσε και το αναφέρω.

Όσο αφορά το impeachment, εγώ προσωπικά διαφωνώ με τη λογική σας γιατί σέβομαι την επιλογή της πλειοψηφίας. Από τη στιγμή που το μεγαλύτερο μέρος των ψηφοφόρων ψήφισε thando, το σέβομαι, άλλωστε γνωρίζετε πολύ καλά ότι ούτε τον ψηφίσαμε ποτέ ούτε έχουμε ιδιαίτερη σχέση με το σύστημα του. Είναι ένα ουσιώδες ζήτημα στο οποίο διαφωνήσαμε.

Ιβάν, ήμουν και είμαι δεκτικός απέναντι στο lsp και μπορούν πολλοί να το επιβεβαιώσουν αλλά δεν είναι το θέμα το τι κάνω εγώ. Aρκεί να τα βρουν οι βάσεις των 2 κομμάτων.
Vasileon
Vasileon
Ruby Member

Αριθμός μηνυμάτων : 691
Τόπος : Kρήτη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από Hugo_John Τρι Σεπ 28, 2010 9:24 pm

Spy, προτάσεις δεν κάνατε επί του προγράμματος του, παρότι το θέτει σε δημόσια διαβούλευση. Εμείς (και εγώ προσωπικά) ήδη τοποθετηθήκαμε πως δε χρειάζονται οι ιδιωτικές ομάδες, αλλά οργάνωση του κρατικού σε divisions. Το να πεις σε τι είσαι αντίθετος και σε τι υπέρ νομίζω πως θέτει βάση για συνεργασία. Το πρόγραμμα ο ίδιος το έθεσε για διαβούλευση και αυτό με κέρδισε προσωπικά, γιατί κανείς ως τώρα δεν έχει θέσει το πρόγραμμα του στη διάθεση των κομμάτων 1 βδομάδα πριν. Όσο για τον tall, νομίζω πως έχει διαφοροποιηθεί.
Hugo_John
Hugo_John
Gold Member

Αριθμός μηνυμάτων : 271

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από The_Clairvoyant Τρι Σεπ 28, 2010 9:27 pm

Spy & Ivann..
Έχουν μείνει μονάχα 7 μέρες μέχρι τις προεδρικές. Τον χρόνο τον θεωρώ απίστευτα λίγο. (Αυτός ήταν και ο λόγος που Αυγουστιάτικα, εχείς καιγόσασταν να μιλήσουμε για βουλευτικές και εγώ σας μιλούσα για προεδρικές ΤΟΤΕ.. και νομίζατε οτι ημουν εκτός τοπου και χρονου).
Ο nekont για μένα έχει 1-2 στοιχεία που θα πρότεινα να τον βοηθησουμε και οι 2 με τις ιδεες μας για να γινει η υπερβαση. Ειναι εντιμος (οπως θα μου πει καποιος και αρκετοι απο μας) εχει ομως και μεγαλυτερο ακροατηριο, περα απο τα στενα ορια της αριστερας, που πολυ λιγοι απο μας εχουν. Τελος ειναι αποδεδιγμενα εργατικος και αυτο που εχει στο νου του να κανει το φερνει παντα σε περας. Οποτε, ας τον βοηθησουμε με τη συζητηση να τελειοποιησει το προγραμμα του και ας τον στηριξουμε.
Αυτα απο μενα, για τον Οκτωβρη.
The_Clairvoyant
The_Clairvoyant
Up the Irons!!!

Αριθμός μηνυμάτων : 664
Τόπος : Ηράκλειο

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από spyskam Τρι Σεπ 28, 2010 10:35 pm

Hugo_John έγραψε:Spy, προτάσεις δεν κάνατε επί του προγράμματος του, παρότι το θέτει σε δημόσια διαβούλευση. Εμείς (και εγώ προσωπικά) ήδη τοποθετηθήκαμε πως δε χρειάζονται οι ιδιωτικές ομάδες, αλλά οργάνωση του κρατικού σε divisions. Το να πεις σε τι είσαι αντίθετος και σε τι υπέρ νομίζω πως θέτει βάση για συνεργασία. Το πρόγραμμα ο ίδιος το έθεσε για διαβούλευση και αυτό με κέρδισε προσωπικά, γιατί κανείς ως τώρα δεν έχει θέσει το πρόγραμμα του στη διάθεση των κομμάτων 1 βδομάδα πριν. Όσο για τον tall, νομίζω πως έχει διαφοροποιηθεί.
Φίλε μου Hugo_John, εάν το πρόγραμμα του nekont σε "κέρδισε", αυτό εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει ως λόγος για να τον στηρίξεις. Και μιλάω για το πρόγραμμα. Γιατί άλλο είναι να συζητάμε για το πρόγραμμα, άλλο να συζητάμε για το αν ο nekont είναι "καλό παιδί" (που είναι). Εμένα πάλι το πρόγραμμα ούτε κατά διάνοια δε με άγγιξε κι έχω υποσχεθεί στον ίδιο το nekont να δημοσιεύσω μια κατά το δυνατόν πλήρη κριτική αποτίμηση. Θα έλεγα μάλιστα ότι είναι πολύ πίσω και από το πρόγραμμα που είχε κατεβάσει ο Geokos, πολύν καιρό κι αυτός πριν τις προεδρικές. Γιαυτό μιλάω για επιστροφή σε εποχές Tall_niki, χωρίς προφανώς την εγωπάθεια και την αμετροέπεια εκείνου. Αν όμως επί της αρχής το πρόγραμμα nekont σας καλύπτει, να τον στηρίξετε. Αλλά δε νομίζω ότι σας καλύπτει το πρόγραμμα ως πρόγραμμα. Γιατί αν όντως σας καλύπτει...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την spyskam στις Τρι Σεπ 28, 2010 10:43 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : προσθήκη)

spyskam
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από spyskam Τρι Σεπ 28, 2010 10:41 pm

The_Clairvoyant έγραψε:Spy & Ivann..
Έχουν μείνει μονάχα 7 μέρες μέχρι τις προεδρικές. Τον χρόνο τον θεωρώ απίστευτα λίγο. (Αυτός ήταν και ο λόγος που Αυγουστιάτικα, εχείς καιγόσασταν να μιλήσουμε για βουλευτικές και εγώ σας μιλούσα για προεδρικές ΤΟΤΕ.. και νομίζατε οτι ημουν εκτός τοπου και χρονου).
Ο nekont για μένα έχει 1-2 στοιχεία που θα πρότεινα να τον βοηθησουμε και οι 2 με τις ιδεες μας για να γινει η υπερβαση. Ειναι εντιμος (οπως θα μου πει καποιος και αρκετοι απο μας) εχει ομως και μεγαλυτερο ακροατηριο, περα απο τα στενα ορια της αριστερας, που πολυ λιγοι απο μας εχουν. Τελος ειναι αποδεδιγμενα εργατικος και αυτο που εχει στο νου του να κανει το φερνει παντα σε περας. Οποτε, ας τον βοηθησουμε με τη συζητηση να τελειοποιησει το προγραμμα του και ας τον στηριξουμε.
Αυτα απο μενα, για τον Οκτωβρη.
Φίλε Clair, μ' αυτά που ακούω από το στόμα έγκριτων μελών του SDU, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι όχι 7 μέρες αλλά ούτε 7 μήνες δεν αρκούν για προετοιμασία. Όχι επειδή είστε "κακοί άνθρωποι", αλλά επειδή μάλλον αποδεικνύεται ότι πολιτικά δεν υπάρχει βάση συζήτησης. Όσο θα δυσκολευόμουν να κουβεντιάσω με το GIP, σχεδόν άλλο τόσο αποδεικνύεται ότι δυσκολεύομαι να κουβεντιάσω με το SDU. Φαίνεται να μην υπάρχουν οι ελάχιστες εκείνες κοινές αφετηρίες που θα μας επέτρεπαν να εργαστούμε για την υπόθεση της σύγκλισης. "Δος μοι πα στω και ταν γαν κινάσω" συνήθιζε να λέει ο Αρχιμήδης. Αλλά αυτό το "πα στω" απουσιάζει δυστυχώς. Υγεία και καλή καρδιά.

spyskam
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από vags Τρι Σεπ 28, 2010 11:00 pm

spy, επίτρεψέ μου να πω ότι κάθε μέλος στο SDU έχει μία ψήφο. ένας μόνο δεν μπορεί να επηρρεάσει και σαφέστατα δεν ασκεί πολιτική. το αν θα συνεργαστούμε δεν είναι θέμα που θα το αποφασίσω εγώ, ούτε ο Βασίλης, ούτε ο Μιχάλης, αλλά θέμα που θα το αποφασίσουμε όλοι μαζί. και είναι δυνατόν ακόμα και τα "έγκριτα μέλη" που τώρα βλέπεις επιφυλακτικά έπειτα απο εσωκομματική συζήτηση να δηλώνουν θετικά. έτσι έγινε όταν στηρίξαμε τον Σπύρο και κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει και στο (κοντινόWink μέλλον.

προσωπικά, θα ήθελα να γνωρίζω αν η πρόταση που κατέθεσες θα συνεχίσει να ισχύει για το μέλλον ακόμα και σε περίπτωση που για τον α ή β λόγο το SDU αποφασίσει να μην την υιοθετήσει τώρα και είτε να κατεβάσει δικό του υποψήφιο είτε να στηρίξει κάποιον άλλο. κάτι τέτοιο τουλάχιστον για εμένα θα δείξει πως η πρώτη ουσιώδης πρόταση για συνεργασία απο την πλευρά του LSP κατατέθηκε επειδή το κόμμα είχε όρεξη για συνεργασία, όχι επειδή συμπτωματικά την ίδια μέρα έθεσε υποψηφιότητα ο nekont.
vags
vags
Platinum Member

Αριθμός μηνυμάτων : 350

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από petros1815 Τετ Σεπ 29, 2010 12:12 am

spyskam, αυτό που κατάλαβα από το post σου είναι ότι η πρόταση που καταθέτεις είναι δικιά σου. Η άποψή μου είναι ότι θα ήταν καλύτερο αν είχαμε μια επίσημη πρόταση από το LSP, ώστε να συζητήσουμε σοβαρά. Επίσης, όσον αφορά τις εκλογές του Οκτωβρίου τα χρονικά περιθώρια είναι ασφυκτικά μικρά για να συζητήσουμε μια τέτοια πρόταση και να λάβουμε και απόφαση.
petros1815
petros1815
Ο επίτιμος...

Αριθμός μηνυμάτων : 333
Τόπος : Μαρούσι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από spyskam Τετ Σεπ 29, 2010 8:54 pm

@petros1815
Ειλικρινά χαίρομαι για την παρέμβασή σου, διότι τη θεωρώ καλόπιστη. Σκέψου όμως το εξής: Αν ερχόμουν με ειλημμένη απόφαση του LSP, κάποιοι θα έβρισκαν αφορμή να πουν ότι "αφού τα βρήκατε εσείς μεταξύ σας στο LSP, έρχεστε τώρα και μας ανακοινώνεται ειλημμένες αποφάσεις και θέλετε να μας τσουβαλιάσετε σ' αυτό που αποφασίσατε". Εδώ δεν πρόλαβα καλά-καλά να εκφράσω τη διαθεσιμότητά μου να κατέβω για CP τον Οκτώβρη και ορισμένοι καλοθελητάδες εδώ μέσα έσπευσαν να πούνε ότι δήθεν το LSP πάει να σας θέσει προ τετελεσμένων. Στο άλλο νήμα ο Kassianos (που δεν ανήκει στους καλοθελητάδες) έβαλε περίπου ως όρο και ως δείγμα καλής θέλησης από το LSP ν' αποδεχτούμε υποψήφιο του Οκτωβρίου από το SDU. Έρχομαι λοιπόν εδώ και σας το δίνω στο πιάτο. Ούτε έτσι σας αρέσει. Για ν' αποδείξω μάλιστα ότι δεν τα κουβεντιάζω πρώτα με το LSP, αφήνοντας τους άλλους στην απέξω, έρχομαι και καταθέτω την πρότασή μου ταυτόχρονα σε όλους τους πιθανούς ενδιαφερόμενους. Ούτε έτσι σας αρέσει.
Ε, λοιπόν! Αν εσάς δε σας αρέσει μία φορά, εμένα η στάση σας δε μ' αρέσει χίλιες μία. Δεν το λέω προσωπικά για σένα, petros1815. Αλλά μη μου ξαναρχίσουν ορισμένοι εδώ μέσα τα κλαψομούνικα ότι δήθεν δεν αισθάνονται βολικά στα ψηφοδέλτια του GIP. Σιγά που δεν αισθάνονται βολικά. Αφού, όπως καταλαβαίνω, στα χνάρια του πάλαι ποτέ GIP πάνε ορισμένοι να σπρώξουν το SDU, χωρίς καν τη μεγαλοψυχία του Buck.

@Vags
Πράγματι, συλλογικές είναι οι αποφάσεις. Ούτε προεξοφλώ τη στάση που θα κρατήσετε, με βάση αυτά που λέει τούτο ή εκείνο το στέλεχος του SDU. Ειλικρινά όμως μ' ενοχλεί αφάνταστα να βλέπω παρεμβάσεις του Μιχάλη που με κάνουν ν' αναρωτιέμαι αν είναι εκείνος ο Μιχάλης που ξέρω, ή αν του χάκαρε το λογαριασμό ο ΓΑΠ. Και με λυπεί αφάνταστα που βλέπω τον Clair να κάνει τόσο φτηνιάρικο συνδικαλισμό, τη στιγμή που ο Vags ομολογεί (και μπράβο του) ότι δεν τη χειριστήκατε σωστά την υποψηφιότητα elf.
Θέλετε να τα πούμε χύμα; Φοβερή και τρομερή ευκαιρία χάσαμε που δε στηρίξαμε τον επί μήνες εξαφανισμένο elf, τον οποίον οι "νεώτεροι" του LSP (σαν εμένα) δεν τον ξέραμε καν, ενώ οι "δεινόσαυροι" του LSP κάθε άλλο παρά την άριστη γνώμη είχαν για το άτομό του. Φοβερό κελεπούρι χάσαμε που δε στοιχηθήκαμε πίσω από τον elf, ο οποίος "θα έκοβε ψήφους από την ΕΔΑ". Αντί βρε Clair να κάνεις και λίγο την αυτοκριτική για την εμμονή σου με τον elf, αλλά και για την παλιότερη εμμονή σου με τον ektonosiakos, έρχεσαι και να μας βγεις από πάνω; Έτσι θα πάμε μπροστά;

Εν κατακλείδι: Αν ποτέ το SDU μας έρθει με μια πρόταση εξίσου επεξεργασμένη μ' αυτή που προσκόμισα εγώ, ας έρθει να μας βρει. Αν όχι... Υγεία και καλή καρδιά.

spyskam
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από kassianos Τετ Σεπ 29, 2010 9:15 pm

Η τοποθέτησή μου δεν είχε γίνει για να κατεβάσει ντε και καλά το SDU πρόεδρο, αλλά για να διερευνηθεί η πρόθεσή σας να συμφωνήσετε σε έναν πρόεδρο απ' το SDU, χωρίς ενστάσεις στο ποιος θα είναι αυτός, αρκεί βέβαια να ήταν ένα πρόσωπο ευρείας αποδοχής γενικότερα.

Ζητώ συγνώμη απ' τους συντρόφους για την παρέμβαση.
kassianos
kassianos
Gold Member

Αριθμός μηνυμάτων : 210
Τόπος : Central Greece

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από vags Τετ Σεπ 29, 2010 9:28 pm

spy, δε νομίζω πως ούτε ο Clair ούτε κανένας εδώ κάνει συνδικαλισμό. ο elf εξαφανισμένος δεν ήταν με την ένοια που λες, απλά αν δεις λίγο την εφημερίδα του, οι παρεμβάσεις που κάνει είναι σπάνια πολιτικές, καθώς η ειδικότητά του είναι αυτή του ιστορικού. στο φόρουμ και στο τσατ τόσο το δικό μας, όσο και της ΕΔΑ παλιότερα ήταν πάντοτε παρών. για το τι γνώμη έχουν τα κελεπούρια τύπου Βένι για τον elf με αφήνει αδιάφορο, μένω στη γνώμη τη δική μου που τον ζω κάθε μέρα.

πάντως μου κάνει εντύπωση η αναφορά στο όνομα του εκτονωσιακού, που αν θυμάμαι καλά το lsp στήριξε αφού δεν του βγήκε ο Buck
vags
vags
Platinum Member

Αριθμός μηνυμάτων : 350

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από The_Clairvoyant Τετ Σεπ 29, 2010 9:43 pm

"Και με λυπεί αφάνταστα που βλέπω τον Clair να κάνει τόσο φτηνιάρικο συνδικαλισμό"

"Αντί βρε Clair να κάνεις και λίγο την αυτοκριτική για την εμμονή σου με τον elf, αλλά και για την παλιότερη εμμονή σου με τον ektonosiakos"

..... συνδικαλισμό??
..... εμμονή με ektonosiakos???

Πότε? Και όσον αφορα τον elf απο ποτε μια προεδρικη προταση ονομαζεται "εμμονη"?
The_Clairvoyant
The_Clairvoyant
Up the Irons!!!

Αριθμός μηνυμάτων : 664
Τόπος : Ηράκλειο

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα; Empty Απ: 5 μέρες κοσκινήσαμε... Θα ζυμώσουμε τώρα;

Δημοσίευση από Hugo_John Τετ Σεπ 29, 2010 10:07 pm

"Φοβερό κελεπούρι χάσαμε που δε στοιχηθήκαμε πίσω από τον elf, ο οποίος "θα έκοβε ψήφους από την ΕΔΑ". "

Μάλιστα, δεν τον ξέρετε, αλλά μία άποψη σχηματίσατε....
Hugo_John
Hugo_John
Gold Member

Αριθμός μηνυμάτων : 271

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης