SDU Official Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

+13
nikosextra
Spiros Sidiropoulos
mixalis35
pavl0s1908
LightRevolver
kassianos
Vasileon
The_Clairvoyant
vags
ComradeC
John TG
Nick.A
spyskam
17 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 4 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από spyskam Δευ Σεπ 20, 2010 5:11 pm

Φίλοι του SDU, καλώς σας βρίσκω! Το πρώτο μου ποστ σχετίζεται (τι κατάρα κι αυτή!) με την εκλογική συγκυρία, γιατί δε μπορούμε δυστυχώς να προχωρήσουμε σε κάτι ουσιαστικότερο, αν προηγουμένως δεν αντιμετωπίσουμε τις πιθανές αιτίες ψυχρότητας και παρεξηγήσεων που ανακύπτουν κάθε φορά για τα εκλογικά, προεδρικά ή βουλευτικά. Ξεκινάω λοιπόν παραθέτοντας το pm που έστειλε τις προάλλες ο John στον sarafhs, ο οποίος με τη σειρά του το πόσταρε στο φόρουμ του LSP για να γίνει συζήτηση και ψηφοφορία:

"Geia sou file,katarxhn na se sygxairw gia ta kala sas apotelesmata

Ws ekprosopos tou politikou tomea tou SDU kai ypeythynos oso afora tis ekloges,ekprosopontas to SDU tha ithela na volidoskophsw arxika thn evxereia sas na filoksenhsete ypopsifious tou SDU stis vouleytikes listes sas (milaw gia 2 mikres region,ionio,pel/ponhso).H idia volidoskophsh exei ginei kai sta ypoloipa pithana kommata (kee,gip). H apanthsh sas an einai thetikh tha tethei se poll sto forum mas gia thn telikh mas apofash. Gi ayto katarxhn volidoskopw mono tis protheseis sas. Otan ginei to poll mas kai epeita tha epanelthw pio sygkekirmena gia na milhsoume gia posa kai poia region. Na yposhmeiwsw oti an einai thetikh h apanthsh sas mporei na dextoume kai filoksenia ypopsifiou kai se allo komma (kee h' gip).Elpizw ayto na mhn einai apagoreytiko gia thn opoia apanthsh sas. Apo mena den yparxei kanena provlhma na postareis ayto to mhnhma mou aytousio sto forum tou lsp. Anamenw thn apanthsh sas,evxaristw!

Epishs tha htan kalh idea, epeidh to forum mas exei anoiksei kai me mia aplh eggrafh yparxei anoixto section gia epikoinwnia kai syzhthsh, proteinoume na to proothisete sto forum sas,na graftoun osoi theloun gia na exoume ena koino xwro syzhthshs.To link tou forum mas einai ayto : http://esdu.friendhood.net/forum.htm"

Υπάρχουν δύο τρόποι να διαβάσει κανείς το οποιοδήποτε κείμενο. Μπορεί να το διαβάσει με καλή διάθεση, προσπαθώντας να μπει στη θέση του άλλου και να καταλάβει το σκεπτικό του, όπως μπορεί και να το διαβάσει με αρνητική προκατάληψη, προσπαθώντας να βρει ψεγάδια και αφορμές για καυγά. Εγώ λοιπόν το διαβάζω με καλή διάθεση και, προσπαθώντας να μπω στη θέση σας, λέω ότι καλώς απευθυνθήκατε εξαρχής και σε άλλα κόμματα, εφόσον δε μπορούσατε να προεξοφλήσετε ότι η απάντηση του LSP θα είναι θετική. Εντούτοις, προκύπτει για μένα μια απορία: Ποιος ο λόγος να λέτε εξαρχής ότι, αν λάβετε 3 θετικές απαντήσεις (από ΚΕΕ, GIP, LSP) θα κάνετε poll για να δείτε με ποιον θα πάτε; Δε θα 'πρεπε να είναι αυτονόητο ότι θα πάτε με το χώρο εκείνο που θεωρείτε συγγενέστερο; Και ποιος είναι ο λόγος να σκέφτεστε προκαταβολικά την πιθανότητα ότι θα μοιράσετε τους υποψηφίους σας σε 2 και σε 3 ψηφοδέλτια; Ποιο πολιτικό μήνυμα θέλετε να δώσετε με τη στάση σας αυτή; Συνεργασία μακράς πνοής ζητάτε με το LSP, ή μήπως μια τυπική "διευκόλυνση" (λόγω game mechanics) και χωρίς περαιτέρω δεσμεύσεις εκατέρωθεν;

Θέλω εδώ να ξεκαθαρίσω και να υπογραμμίσω όσο πιο έντονα μπορώ ότι για μένα η πολιτική συνεργασία μεταξύ SDU και LSP αποτελεί στρατηγική επιλογή, για την οποία θα παλέψω με όλες μου τις δυνάμεις. Και εκτιμώ ότι μια τέτοια συμμαχία (σε προγραμματική βάση, εννοείται) την επιθυμεί και η μεγάλη πλειοψηφία των μελών του LSP. Ελπίζω να ισχύει το ίδιο και στο SDU. Συμμαχία όμως! Όχι μια απλή φιλοξενία στις βουλευτικές λίστες, την οποία εσείς μεν ζητάτε από "ανάγκη" κι εμείς μπορεί να την παραχωρήσουμε από "αβρότητα" -ή για να την εξαργυρώσουμε μετά με μια δική σας στήριξη στις προεδρικές. Συμμαχία ναι! Αλλά να μπούμε στο παιχνίδι της αβρότητας και της αλλαξοκωλιάς; Δε βλέπω το λόγο. Δε βλέπω να μας οδηγεί κάπου. Και νομίζω ότι αυτό έχει αρχίσει να γίνεται συνείδηση και μέσα στις τάξεις του SDU. Αυτήν τουλάχιστον την εντύπωση αποκόμισα από τις μακρές συζητήσεις που έκανα το τελευταίο διήμερο με αρκετούς από σας. Δειγματοληπτικά, παραθέτω oλόκληρη τη συζήτηση που είχα προχτές το βράδυ με τον Vags:


22:06 Vags spy peirazei na ta poume prive?
22:07 Vags mono kai mono gia na mporeis na kaneis copy/paste kapoia pragmata
22:07 Vags giati sto allo de nomizw na ginetai Razz
22:12 spyskam Έλα λέγε
22:13 Vags λοιπον
22:13 Vags κάτι πήρε το αυτί μου πως πας για προεδρικές τον οκτώβρη
22:13 spyskam Ναι
22:13 Vags δεν ξέρω αν είναι ράδιο αρβύλα ή όχι, αλλά το θέμα είναι αλλού
22:14 Vags την προηγούμενη φορά είπες πως σας τη βγήκαμε λίγο απότομα στο θέμα του προέδρου και είχες δίκιο
22:14 Vags στην ουσία δε ζητήσαμε συνεργασία αλλά στήριξη
22:14 spyskam Ναι
22:14 Vags και αυτή τη φορά δεν έχουμε σκοπό να γίνει το ίδιο λάθος
22:14 spyskam Smile
22:14 Vags θα προτείνω κάτι και μπορείς να το μεταφέρεις αυτούσιο με λογκς στα παιδιά
22:15 spyskam Φυσικά
22:15 Vags την δεδομένη στιγμή δεν με ενδιαφέρει τόσο το πρόσωπο, αλλά το να υπάρχει συνεργασία -όχι στήριξη- πάνω σε κοινό πρόγραμμα που θα έχει βγει έπειτα απο δουλειά δική σας και δική μας
22:16 Vags δηλαδή να καθίσετε πχ οι οικονομολόγοι οι δικοί σας με τους δικούς μας και να φτιάξουν ένα κοινό πρόγραμμα για την οικονομια
22:16 Vags και αντίστοιχα και για τους άλλους τομείς
22:16 Vags πιστεύω πως σε αυτό μπορούμε να τα βρούμε ευκολότερα
22:16 spyskam Μα ακριβώς αυτό είπα στον John νωρίς το απόγευμα που κουβεντιάζαμε στο chat το δικό μας
22:16 Vags ακριβώς
22:16 Vags δεν μίλησα με john, ήμουν Οffline απο τότε που σου έστειλα το μήνυμα
22:17 Vags τώρα, όσον αφορά το πρόσωπο, ως βαγγέλης δεν έχω πρόβλημα όποιος και να είναι, είτε είναι απο λσπ είτε απο σδυ
22:17 spyskam Άλλωστε, στην παρούσα φάση εμείς δε θέλουμε να φτιάξουμε κυβέρνηση LSP με αμιγές πρόγραμμα LSP
22:17 Vags ωστόσο, τις αποφάσεις δεν τις παίρνω μόνος μου
22:17 spyskam Eννοείται.
22:17 Vags αυτό που θα προτείνω είναι το εξής απλό
22:18 Vags ας καταλήξουμε σε κάποια 2-3 ονόματα
22:18 Vags πχ έχω μιλήσει με τον clair για να κατέβει, χωρίς να έχω πάρει κάποια οριστική απάντηση
22:18 Vags το καλό θα είναι να μαζευτουμε όλοι
22:18 Vags να συζητήσουμε ίσως σε ένα κοινό φόρουμ
22:19 spyskam Αχ αυτό το κοινό φόρουμ. Κάτι μήνες έχω που το ζητάω...
22:19 Vags έτσι ώστε και εμείς και εσείς να αφήσουμε πίσω όποιες επιφυλάξεις όσον αφορά το να ψηφίσουμε υποψήφιο άλλου κόμματος
22:19 Vags (έτσι Smile )
22:19 Vags και μετά να προχωρήσουμε
22:19 spyskam Βλέπω επίσης ότι και το DPG μπορεί άνετα να στηρίξει
22:20 Vags ναι
22:20 Vags ο ghx είναι ξηγημένος τύπος
22:20 spyskam Και η FAH φυσικά.
22:20 Vags εννοείται
22:20 spyskam Από κει και πέρα, υπάρχει (α) ένας χύμα κόσμος εκτός κομμάτων
22:21 spyskam (β) κάποια καλά άτομα σε "κακά" κόμματα
22:21 spyskam (γ) ένας κόσμος που χειραφετείται από το δίπολο Ψηλός-κλίκα
22:22 Vags ακριβώς
22:22 spyskam Νομίζω ότι αυτό είναι το target group
22:22 Vags το θέμα είναι να δώσουμε κάτι ποιοτικό και σε ελκυστικό πακέτο
22:22 spyskam Όπως είπα και στα παιδιά προηγουμένως, σκοπεύω να "πρωτοτυπήσω"
22:23 Vags θα είμαι ειλικρινής μαζί σου, για να κάνουμε ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ και όχι απλά στήριξη πρέπει να περάσουμε απο χίλια κύμματα
22:23 spyskam Mαζί με την ανακοίνωση της υποψηφιότητας
22:23 spyskam θα ανακοινωθεί και το κυβερνητικό σχήμα
22:23 Vags αλλά αν το θέλουμε πραγματικά και απο τις δύο πλευρές μπορούμε
22:23 spyskam Να ξέρει ο κόσμος τι ψηφίζει. Όλο το πακέτο.
22:23 spyskam Πρόγραμμα & πρόσωπα.
22:24 Vags είμαι σύμφωνος
22:24 spyskam Επειδή έχω και μια κάποια εμπειρία σε RL πολιτικές συνεργασίες...
22:25 spyskam ...ξέρω ότι το δυσκολότερο κομμάτι είναι να εμπεδωθεί κλίμα αμοιβαίας εμπιστοσύνης.
22:25 spyskam Εδώ δεν τα έχουμε πάει καλά μέχρι τώρα... Sad
22:25 Vags πιστεύω πως ποτέ δεν είναι αργά
22:25 spyskam Όχι, απλώς θα χρειαστεί λίγο περισσότερη δουλειά...
22:25 Vags θα είμαι ειλικρινής και θα σου πω πως πολλοί απο εμάς αισθάνονται ριγμένοι απο το λσπ
22:26 spyskam ...και πολύ μεγάλη προσοχή.
22:26 spyskam Ναι μωρέ. Καταλαβαίνω.
22:26 Vags όντως
22:26 spyskam Αλλά δε νομίζω ότι έχετε δίκιο. Τέλος πάντων.
22:26 Vags η αλήθεια όπως ξέρεις είναι υποκειμενική
22:27 Vags αλλά το θέμα είναι να ξεκινήσουμε απο μηδενική βάση
22:27 spyskam Όντως. Γιατί αν καθόμουν να σου πω και τι παράπονα υπάρχουν σε μας...
22:27 spyskam ...σε σχέση με σας... Άσε καλύτερα.
22:27 Vags το ξέρω μωρέ και δεν το αμφισβητώ
22:27 Vags το θέμα είναι απο δω και πέρα τι κάνουμε
22:27 spyskam Νομίζω ότι σήμερα έγινε πολύ καλή δουλειά.
22:28 spyskam Και από δυσμενή αφετηρία.
22:28 spyskam 8ωρο έκλεισα σήμερα να κουβεντιάζω με τα μέλη του SDU.
22:28 Vags για να μη δημιουργηθεί καμία αμφιβολία, αν έχω το λόγο του λσπ πως μπορούμε να προχωρήσουμε σε μία επι ίσοις όροις συνεργασία απο μας δεν θα υπάρχει πρόβλημα
22:28 Vags επάγγελμα Smile
22:28 spyskam Θέλω ένσημααααα...
22:28 Vags ahahhaah
22:29 spyskam Προηγουμένως είπα στα παιδιά ότι...
22:29 spyskam ...επειδή η κουβέντα που κάναμε τώρα δυστυχώς άργησε...
22:29 spyskam ...προτιμότερο θα ήταν μεθαύριο να μπείτε στα ψηφοδέλτια του GIP και του ΚΕΕ.
22:30 Vags ναι μάλλον έτσι θα γίνει
22:30 spyskam Από κει και πέρα θα κοιτάξουμε να υπάρχει μόνιμη συνεργασία
22:30 Vags ωραία
22:30 spyskam Και μακάρι σύντομα να βρεθειτε στην 5η θέση
22:30 Vags και ρε σεις, ας έρθουν παιδιά απο σας στο φόρουμ
22:30 Vags κάντε μια εγγραφή, ωραίο είναι το ανοιχτό!
22:30 spyskam Το δικό σας;
22:30 Vags ναι
22:31 Vags έχουμε ανοιχτό φόρουμ
22:31 spyskam Ναι ρε. Θα περάσω εγώ.
22:31 spyskam Θα ποστάρω κιόλας.
22:31 Vags άψογα
22:31 spyskam Και θα πω και στους άλλους.
22:31 Vags θα μιλήσω με clair για κοινο φόρουμ
22:31 Vags για να αρχίσουμε σιγά σιγά
22:31 spyskam Ναι ρε. Αυτό που είχαμε κουβεντιάσει.
22:32 spyskam Και πήγαμε πίσω από ατσαλοσύνες.
22:32 spyskam Sad
22:32 spyskam Δε μπορείς να φανταστείς πόσο είχα στενοχωρεθεί τότε.
22:32 Vags πίστεψέ με, ό,τι έκανα το έκανα επειδή στεναχωρήθηκα και απογοητεύτηκα
22:33 spyskam Άστα, άστα.
22:33 spyskam Κοιτάμε μπροστά. Smile
22:33 Vags έτσι
22:33 Vags no hard feelings
22:34 spyskam Τέσπα. Όπως καταλαβαίνεις, μόλις μου ανέθεσες εργασία... :O
22:34 Vags μαν, πρέπει να σε αφήσω, πάω πίσω στην αδερφή μου γιατί έχει τη γιορτή της
22:34 Vags και ήρθα ίσα ίσα
22:34 Vags να μιλήσουμε
22:34 spyskam ...να στρωθώ να γράψω κάτι για το φόρουμ σας.
22:34 spyskam ok. CU!
22:34 Vags ευχαριστώ για τη συζήτηση φίλε
22:34 spyskam bb
22:34 Vags απο δω και πέρα δεν έχουμε στραβοτιμονιές

Σ' αυτή τη λογική να κινηθούμε. Σ' αυτό το πλαίσιο. Από σήμερα κιόλας. Κλείνοντας, θέλω μόνο να προσθέσω ότι θεωρώ αδικαιολόγητη μια ενδεχόμενη επιφύλαξη κάποιων, ότι δηλ. μια στρατηγική συμμαχία μεταξύ του "μικρού" SDU και του "μεγάλου" LSP μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την ύπαρξη του μικρότερου εταίρου. Δεν πιστεύω ότι υφίσταται τέτοιος κίνδυνος. Όχι μόνο επειδή δεν είναι στην κουλτούρα του LSP να ψάχνει ευκαιρία πώς θα "καπελώσει" τον ένα και τον άλλον (ρωτήστε και τη FAH αν νιώθουν "καπελωμένοι"). Αλλά και για έναν άλλο, αντικειμενικό λόγο: Το SDU, έστω δεν εμφανίζεται στην πρώτη 5άδα, δεν είναι "μικρό" κόμμα. Στην πραγματικότητα το SDU σήμερα είναι ένα κόμμα σαφώς μεγαλύτερο από διάφορους χάρτινους ελέφαντες σαν το ΚΕΕ και το GIP. Δεν κινδυνεύει λοιπόν να εξαφανιστεί πίσω από τη βαριά σκιά του μεγαλύτερου εταίρου, ακόμα κι αν υποθέταμε ότι το LSP έχει κακές διαθέσεις. Αλλά η καχυποψία για τις τυχόν κακές προθέσεις είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξεπεράσουμε. Αυτός ήταν και ο λόγος που το πρώτο μου ποστ εδώ το τιτλοφόρησα "Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης". Όλα τ' άλλα θα έρθουν.

Υ.Γ.: Είχα δεν είχα, το σεντόνι μου τόγραψα... lol


spyskam
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από Nick.A Δευ Σεπ 20, 2010 6:26 pm

polla +++++sto vima pros ta brosta pou kaneis!!!!
Nick.A
Nick.A
Η φωνή της λογικής...

Αριθμός μηνυμάτων : 499
Τόπος : Γιάννενα

https://www.facebook.com/nikos.anagnostou.18

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από John TG Δευ Σεπ 20, 2010 6:40 pm

spyskam έγραψε:Ξεκινάω λοιπόν παραθέτοντας το pm που έστειλε τις προάλλες ο John στον sarafhs, ο οποίος με τη σειρά του το πόσταρε στο φόρουμ του LSP για να γίνει συζήτηση και ψηφοφορία:

Gia thn istoria,to pm pou exw steilei ston sarafh htan se plhrh gnosh tou proedrou(prin stalei kiollas) kai exei hdh postaristei sto forum mas apo thn prwth mera.Egw ekprosopws hmoun kai oxi diapragmateyths.


spyskam έγραψε:Εντούτοις, προκύπτει για μένα μια απορία: Ποιος ο λόγος να λέτε εξαρχής ότι, αν λάβετε 3 θετικές απαντήσεις (από ΚΕΕ, GIP, LSP) θα κάνετε poll για να δείτε με ποιον θα πάτε; Δε θα 'πρεπε να είναι αυτονόητο ότι θα πάτε με το χώρο εκείνο που θεωρείτε συγγενέστερο;

Sou antistrefw apolyta thn erwthsh.Eseis gt xreiazotan na kanete poll (kai malista 4 hmerwn)gia na apofasisete an tha mas dwsete thetikh apanthsh??Den tha eprepe na einai aytonohto oti tha dwsete theseis ston xwro pou theoreite syggenestero??
Mhn mou peis oti xreiasthke na kanete poll epeidh sto pm ston sarafh eixame volidoskophsei kai ta alla kommata!!Dioti kai mono se esas na zhtagame theseis..pali poll tha kanate kai to ksereis poly kala!



spyskam έγραψε:
22:22 spyskam Όπως είπα και στα παιδιά προηγουμένως, σκοπεύω να "πρωτοτυπήσω"
22:23 Vags θα είμαι ειλικρινής μαζί σου, για να κάνουμε ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ και όχι απλά στήριξη πρέπει να περάσουμε απο χίλια κύμματα
22:23 spyskam Mαζί με την ανακοίνωση της υποψηφιότητας
22:23 spyskam θα ανακοινωθεί και το κυβερνητικό σχήμα

Ara na ypothesw pws to onoma tou ypopsifiou proedrou to exoume(exete) hdh apofasisei?? :S


spyskam έγραψε:
22:25 Vags θα είμαι ειλικρινής και θα σου πω πως πολλοί απο εμάς αισθάνονται ριγμένοι απο το λσπ
22:26 spyskam ...και πολύ μεγάλη προσοχή.
22:26 spyskam Ναι μωρέ. Καταλαβαίνω.
22:26 Vags όντως
22:26 spyskam Αλλά δε νομίζω ότι έχετε δίκιο. Τέλος πάντων.

Sou parathetw logs apo prohgoumenes epafes mas se prohgoumenes vouleytikes ekloges kai symperifores sas
"19:04] == LightRevolver [qwebirc@Rizon-4594CBB8.adsl.cyta.gr] has joined #FAH
[19:04] -[^_^]- [#FAH] Welcome to LSP's channel!
[19:05] <LightRevolver> geia xara!!!!!
[19:05] <ComradeC> ox irthe o exthros
[19:05] <LightRevolver> epitrepetai an eimai edw?!?!
[19:05] <LightRevolver> sry pou na paw
[19:05] <ComradeC> nai re
[19:05] <LightRevolver> 8elw kati:D
[19:05] <ComradeC> veniiiii irthe irakleiotis
[19:05] <LightRevolver> wraia
[19:05] <LightRevolver> Razz
[19:05] <ComradeC> xaxaxa
[19:05] <LightRevolver> loipon apofasisame emeis tou SDU
[19:05] <ComradeC> pes
[19:05] <LightRevolver> meta apo poluuuuuuuuuuuu talaipwria
[19:05] <LightRevolver> pws 8a 8elame na mas paraxwrisete mia 8esh sta fobera pshfodeltia sas
[19:05] <LightRevolver> 1 8esh
[19:05] <LightRevolver> ALLA
[19:05] <Metralla> sugnwmh gia thn adiakrisia mhpws einai pasok?
[19:06] <ComradeC> ok tha mpei se poll
[19:06] <LightRevolver> na apofasisouem emeis pou kai poion
[19:06] <ComradeC> to poy apokleietai
[19:06] <ComradeC> to poion no problem mallon
[19:06] <LightRevolver> ok an 8eleis bale to sto poll etsi omws
[19:06] <ComradeC> to pou einai diki mas ypothesi
[19:06] <LightRevolver> kai an peite oxi oxi
[19:06] <~Venizelos> exm
[19:06] <ComradeC> ta psifodeltia einai dika mas
[19:06] <LightRevolver> nai kai sas anhkoun!
[19:06] <LightRevolver> Very Happy
[19:06] <ComradeC> den mporeite na exete logo gia to pou
[19:06] <LightRevolver> den ta 8elw mia 8esh 8elw
[19:07] <LightRevolver> wraia auto pou lew egw
[19:07] <LightRevolver> EINAI PWS 8ELOUME NA EXOUME logo
[19:07] <LightRevolver> an den 8elete np
[19:07] <~Venizelos> polla thelete
[19:07] <LightRevolver> nai mia 8esh zhtame veni
[19:07] <~Venizelos> afou
[19:07] <~Venizelos> tha valete
[19:07] <~Venizelos> stin eda
[19:07] <~Venizelos> kai se alla 5 kommata
[19:07] <LightRevolver> :S
[19:07] <~Venizelos> gia malakes psaxneis
[19:07] <~Venizelos> wksw
[19:07] <LightRevolver> kk

Meta epakolouthise to kick tou Lihtrevolver(proedrou tou SDU) apo ton Venizelo

Epishs kai ayto :

"[23:28] <Pavl0s1908> efyge o enas eytyxws
[23:28] <Pavl0s1908> miso to diabazw
[23:30] <Pavl0s1908> an katalaba kala, dexeste na mpoun sto psifodeltio sas atoma pou einai kata jag? i kanw kati latos?
[23:30] <spyskam> Χοντρικά ναι.
[23:30] <spyskam> Άτομα έξω από κλίκες
[23:31] <spyskam> Ξεκινάμε από τώρα να χτίζουμε έναν συνασπισμό ικανό να κερδίσει στις επόμενες προεδρικές
[23:31] <Pavl0s1908> ok
[23:31] <Pavl0s1908> +1 se ayto
[23:31] <spyskam> Να ξέρεις ότι το όνομα το δικό σου ακούστηκε σε μας
[23:32] <Pavl0s1908> emena? diladi? ektos an ennoeis ena arthro mou..
[23:32] <spyskam> Μιχάλης, Παύλος και Βάγκς.
[23:32] <spyskam> Όχι μωρέ. Για ψηφοδέλτιο λέω
[23:32] <Pavl0s1908> aaa ok
[23:32] <Pavl0s1908> sorry
[23:32] <Pavl0s1908> tha doume
[23:32] <Pavl0s1908> tha epileksoume me poll
[23:32] <spyskam> Ε, κανονίστε.
[23:32] <spyskam> Απλώς να ξέρετε τι έχει ακουστεί σε μας
[23:33] <spyskam> 2-3 από σας τους θέλουμε πάντως"

Epomenws re magkes otan exete bulldogs na kanoun koumanto sto chat sas kai na kickaroun ton proedro tou SDU..otan kanete face control sta atoma pou tha valoume sta psifodeltia ...otan xreiazete na kanete 10.000 poll kai 100 meres gia na mas dwsete mia apanthsh...MHN aporeite pou strafhkame gia vouleytikes theseis sto KKE kai sto GIP.


Se ola ta ypoloipa symfwnw, kai ta paidia kseroun poly kala oti DEN sabotarw kamia epafh me to LSP,antithetws malista...alla gia na proxwrhsoume se ygih dromo kalytera prwta na kopsoume ton vhxa se merikous mesa apo to komma mas(pou kanoun kai koummanta)..kai meta na proxwrhsoume se dialogous.









John TG
John TG
Κατά βάθος, «αγαπάω» την κλίκα...

Αριθμός μηνυμάτων : 1107
Τόπος : Somewhere in Israel

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από ComradeC Δευ Σεπ 20, 2010 8:00 pm

[19:06] <LightRevolver> na apofasisouem emeis pou kai poion
[19:06] <ComradeC> to poy apokleietai
[19:06] <ComradeC> to poion no problem mallon

Epomenws re magkes otan exete bulldogs na kanoun koumanto sto chat sas kai na kickaroun ton proedro tou SDU..otan kanete face control sta atoma pou tha valoume sta psifodeltia ...

αυτά τα δύο είναι σε αντίθεση. Επίσης, το που θα κατεβαίνει κάθε υποψήφιος ήταν (και μάλλον είναι) θέμα της επιτροπής εκλογών του lsp, δεν μπορείς να λες θέλω εκεί σώνει και καλά.

Όπως και να χει, δεν είμια πλέον στο lsp και δεν είναι λογικό να απολογείται το lsp για δικές μου συμπεριφορές.

Επίσης, θεωρώ οτι μετον Πολύβιο λύθηκε η τότε παρεξήγηση, κάνω λάθος; Εν κατακλείδι john με αποκαλείς μπουλντόγκ; Ειλικρινά με πληγώνεις.
ComradeC
ComradeC
Silver Member

Αριθμός μηνυμάτων : 66

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από John TG Δευ Σεπ 20, 2010 8:40 pm

file comrade..oute kata diannoia den anaferw esena ws bulldog Smile
John TG
John TG
Κατά βάθος, «αγαπάω» την κλίκα...

Αριθμός μηνυμάτων : 1107
Τόπος : Somewhere in Israel

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από John TG Δευ Σεπ 20, 2010 9:09 pm

An thelete na travhksoume kokkinh grammh..kai na svhsoume ola ta palia..EGW eimai o prwtos pou tha to kanei!
John TG
John TG
Κατά βάθος, «αγαπάω» την κλίκα...

Αριθμός μηνυμάτων : 1107
Τόπος : Somewhere in Israel

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από vags Δευ Σεπ 20, 2010 9:37 pm

παιδιά, τα πράγματα είναι απλά: αν θέλουμε συνεργασία και όχι στήριξη τότε κάνουμε ό,τι είπαμε και με τον spy, δηλαδή συμμετοχή όλων των συνεργαζόμενων κομμάτων στο πρόγραμμα και στην εκλογή του υποψήφιου προέδρου μας.

νομίζω πως και εμείς ως SDU και τα μέλη του LSP θέλουμε να κάνουμε μία συνεργασία σε γερές βάσεις και όχι πρόχειρη. οπότε, ας ξεκινήσουμε τώρα όχι με ορίζοντα αυτές τις εκλογές του Οκτώβρη, γιατί για εμένα αρχίσαμε ίσως αργά για αυτές τις εκλογές.

καταλαβαίνω πως το lsp έχει ήδη αποφασίσει για αυτές τις εκλογές του Οκτώβρη όσον αφορά το όνομα του προέδρου. ως μεμονωμένο άτομο, θεωρώ τον spyskam καλή λύση, αν και δεν το έκρυψα ποτέ πως θεωρώ τη δεδομένη στιγμή τον clair ως την καλύτερη λύση για τη χώρα. ίσως επειδή λίγο ως πολύ έχει ήδη αποφασιστεί ο υποψήφιος θα είναι καλύτερο να πάμε με ορίζοντα Νοεμβρίου, αν και αυτό δε σημαίνει πως δε θα τεθεί σε πολλ η περίπτωση στήριξης του spy, αν τελικά κατέβει.
vags
vags
Platinum Member

Αριθμός μηνυμάτων : 350

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από spyskam Δευ Σεπ 20, 2010 9:47 pm

Δεν έχω διάθεση να πιάσουμε αυτά που συνέβησαν "προ Χριστού", αλλά ας είναι. Ας τα πιάσουμε από την αρχή: Η πρώτη εκλογική κάθοδος του SDU έγινε με John και Althom στο GIP και με Vags στο LSP. Όπως βλέπετε, η λογική της "διπλής καθόδου" έχει προϊστορία και πιστεύω ότι έχει τις ρίζες της στον (αδικαιολόγητο κατά τη γνώμη μου) φόβο ότι "αν βρεθούμε πολύ κοντά με το LSP, κινδυνεύουμε ν' αφομοιωθούμε, οπότε θα πρέπει να κρατάμε και κάποια απόσταση ασφαλείας". Κι από την άλλη βέβαια, αν ο John κι ο Althom αισθάνονταν άβολα να μπουν στα ψηφοδέλτια του LSP, δικαίωμά τους ν' αναζητήσουν κι άλλες διεξόδους.
Με τη διαφορά όμως ότι η λογική της "διπλής καθόδου" και των "αποστάσεων ασφαλείας" δε δημιουργούν φυσικά κλίμα που μας επιτρέπει να σκεφτούμε με όρους μακροπρόθεσμης συνεργασίας, περιορίζοντας τις όποιες επαφές σε επίπεδο "αντιπαροχών". Εξου και τα ζητήματα μεταξύ των δύο κομμάτων μας δεν αναφύονται παρά μόνο με βάση την εκλογική συγκυρία. Αφού πουθενά αλλού δε συναντιόμαστε, πουθενά αλλού δεν υπάρχει περίπτωση και να συγκρουστούμε.

Προσωπικά μου έκανε πάρα πολύ κακή εντύπωση ότι, ενώ το LSP είχε κάνει δημόσια την πρόσκληση για τη συγκρότηση του "Μετώπου", μαθαίναμε ότι το SDU ναι μεν θα στείλει δύο αντιπροσώπους του στα ψηφοδέλτια του LSP, αλλά προετοιμάζει κι ένα τρίτο μέλος του για τα ψηφοδέλτια του GIP. Tελικώς αυτό ματαιώθηκε (δόξα να 'χει ο Γιαραμπής), αλλά και πάλι... Από το SDU αποκομίσαμε δυστυχώς την αίσθηση του "απρόθυμου εταίρου". Αδικαιολόγητη ήταν αυτή η αίσθηση άραγε; Σας αφήνω να το κρίνετε.

Το έχω ήδη πει, αλλά θα το επαναλάβω: Με οποιοδήποτε κόμμα ήρθαμε σε συμφωνία για παραχώρηση θέσεων στα ψηφοδέλτιά μας -είτε SDU λέγεται αυτό, είτε FAH, είτε ΚΟΤ- ποτέ δεν το κάναμε στη λογική της "αβρότητας" ή, ακόμα χειρότερα, της "αντιπαροχής". Το κάναμε στη λογική ενός βήματος για την οικοδόμηση πολιτικής συμμαχίας. Το ίδιο θα κάνουμε και με άλλα κόμματα, αν υπάρξει κάτι τέτοιο στον ορίζοντα. Κι απ' ό,τι φαίνεται, μάλλον υπάρχει... Cool
(Επι τη ευκαιρία: Το νόστιμο είναι ότι στο ΚΟΤ έδειχναν πάντοτε να έχουν επίγνωση αυτού του γεγονότος, με αποτέλεσμα να υπάρξουν ισχυρότατες αντιδράσεις, είτε ένδοθεν, είτε άνωθεν, οι οποίες τελικά οδήγησαν 2 φορές το ΚΟΤ να αθετήσει τη συμφωνία μαζί μας. Γιατί λοιπόν χρειάζεται να κάθομαι να εξηγώ στο SDU αυτό που και για το ΚΟΤ ακόμα υπήρξε προφανές?)

Κατά τα άλλα, δεν πιστεύω ότι βοηθάει το να μιλάμε για τα "μπουλντόγκ" που κάνουν κουμάντο στο chat του LSP. Θα είχα κι εγώ κάποιες πολύ διασκεδαστικές ιστοριούλες να πω για τους ρουφιάνους που φύτεψε το SDU στο φόρουμ του LSP. Θέλετε ν' ανοίξουμε τέτοιες ιστορίες; Νομίζω πως όχι. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που δεν ξεκίνησα την κουβέντα έτσι στραβά, αλλά προσπαθώντας να είμαι εποικοδομητικός. Ελπίζω ότι αυτό θα εκτιμηθεί κι ότι θα προσπαθήσουμε όλοι να είμαστε όσο περισσότερο εποικοδομητικοί μπορούμε. Λέω λοιπόν κι εγώ, μαζί με τον John, να τραγουδήσουμε το μεγάλο λαϊκό σουξέ: "Είπα να σβήσω τα παλιά / να κλείσω τα δεφτέρια..." κοκ

Τέλος, σε ό,τι έχει να κάνει με τη δική μου εκδήλωση ενδιαφέροντος για τις προεδρικές εκλογές, να σας ενημερώσω ότι στήριξη δεν έχω ζητήσει επίσημα ούτε καν από το LSP. Διερευνήσεις κάνω προς διάφορες κατευθύνσεις και μέχρι τώρα έχω συναντήσει πολύ καλή αποδοχή. Να σας ενημερώσω επίσης ότι στο φόρουμ του LSP δεν έχει ανοίξει καν τόπικ για το θέμα των προεδρικών και ότι το πρώτο φόρουμ όπου ανακινείται αυτό το θέμα τυχαίνει να είναι το δικό σας. Συνεπώς ούτε να το σκέφτεστε ότι το LSP έρχεται με ειλημμένη απόφαση κι ότι εγώ απλώς προσπαθώ να την πλασσάρω σε σας. Αν ήταν του χαρακτήρα μου να κάνω τέτοια πράματα, μπορεί να ήμουν RL βουλευτής τώρα. Όχι eRep βουλευτής...
Hail

spyskam
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από The_Clairvoyant Δευ Σεπ 20, 2010 10:01 pm

Το μόνο που θα σχολιάσω, καθώς είμαι σύμφωνος με την πολιτική προσέγγιση -ακα να κινηθούμε και οι 2 ο ένας προς το μέρος του άλλου, αμφίδρομα και όχι μονομερώς- είναι οτι όσον αφορά τις υποψηφιότητες, η στραβή αρχή έγινε φίλε μου spy από το LSP. Όταν είχα πάει, ξεκίνημα τότε, ως υπηρεσιακός πρόεδρος του κόμματος (ιδρυτής) να συζητήσω για συνεργασία στις congress elections, και πολύ απλά αρνηθήκαν τα άτομα που ήταν εκείνη τη στιγμή στο κανάλι να μετέχει ο john στα ψηφοδέλτια. Από τη στιγμή εκείνη και μετά υπήρξε μεγάλη επιφυλλακτικότητα καθώς και η πίκρα του ότι ενώ ξεκινούσαμε για κάτι νέο, πέρα από το τέλμα της "κεντρο-αριστερής" ΕΔΑ, η αντιμετώπιση παρέμενε ίδια. Αποφασίσαμε λοιπόν -και εγωιστικά αν θες, το παραδέχομαι- να μη κρεμόμαστε από τη καλή θέληση του ενός μόνο. Κι εσείς το ίδιο θα είχατε κάνει.
Τέλος, καλό θα ήταν να μαζέψουμε όλοι τα αξιότιμα trolls που δυναμιτίζουν κάθε προσπάθεια προσέγγισης. Αυτό πάει και σε μένα, και στο Veni και σε όλους.
The_Clairvoyant
The_Clairvoyant
Up the Irons!!!

Αριθμός μηνυμάτων : 664
Τόπος : Ηράκλειο

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από Vasileon Τρι Σεπ 21, 2010 1:13 am

Θεωρώ πολύ σωστή την προσέγγιση και από το Vags και από το spyscam. Ο Βαγγέλης εξέφρασε άρτια την πρόθεση μας για συνεργασία αλλά παράλληλα και τις επιφυλάξεις μας οι οποίες είναι δικαιολογημένες με βάση το παρελθόν.
Εγώ λοιπόν είμαι υπέρ της προσέγγισης αρκεί αυτή να είναι ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ και όχι εν λευκώ και να είναι ΕΠΙ ΙΣΟΙΣ ΟΡΟΙΣ.
Να προχωρήσουμε άμεσα σε δημιουργία κοινού φόρουμ ώστε να δούμε τι περιθώρια συνεργασίας υπάρχουν. Να δείξουμε ότι πέρα από τον ψηλό, πέρα από την κλίκα, υπάρχει μια ΠΛΗΡΗΣ αριστερή και προοδευτική πρόταση διακυβέρνησης και όχι διαμαρτυρίας..
Vasileon
Vasileon
Ruby Member

Αριθμός μηνυμάτων : 691
Τόπος : Kρήτη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από kassianos Τρι Σεπ 21, 2010 1:24 am

Να χαιρετίσω κι εγώ με τη σειρά μου την προσπάθεια από διακεκριμένα μέλη του LSP να προσέλθουν στο "τραπέζι του διαλόγου". Το φόρουμ μας θα είναι ανοιχτό σε κάθε ανάλογη προσπάθεια σύγκλισης, που βασίζεται σε επιχειρήματα και θέσεις.

Φίλοι και σύντροφοι, τα κόμματά μας αντιλαμβάνονται με διαφορετικό τρόπο τον e-πολιτικό χρόνο. Αυτή είναι η κύρια αιτία τεχνικών προβλημάτων που παρουσιάζονται κάθε φορά και αποτρέπουν το διάλογο και τη δημιουργία κοινής πολιτικής ατζέντας. Είναι ευκαιρία να εξαλείψουμε τα τεχνικά κωλύματα, που είναι κάτι σχετικά εύκολο, και να περάσουμε στα θέματα ουσίας.

Τα τεχνικά προβλήματα
Δυστυχώς δεν "e-γνωριζόμαστε". Νέοι και παλιοί, από αμφότερα τα κόμματα, δεν γνωρίζουν τις εσωτερικές δομές του άλλου κόμματος, με συνέπεια να προτείνουν άστοχες - τεχνικά - λύσεις. Θα κάνω το βήμα να εξηγήσω αυτό που εγώ έχω καταλάβει από το SDU, κι αυτό που από το καταστατικό του κόμματος προβλέπεται για τις εκλογές της Γερουσίας.

1. Κάθε μέλος του SDU έχει το δικαίωμα να θέσει υποψηφιότητα για την Γερουσία, αρκεί να είναι εφικτό από τους μηχανισμούς του eRepublik. Στο στάδιο αυτό, πρέπει να το εκλάβετε ως "πρόθεση για να θέσει υποψηφιότητα".
Βέβαια, είναι λογικό πως για να έχει τύχη μια εκδήλωση πρόθεσης θα πρέπει το μέλος αυτό να είναι ενεργό στο παιχνίδι, στο φόρουμ, στο #chat μας και να μην έχει προκαλέσει προβλήματα σε άλλα μέλη ή στην κοινότητα κλπ. Δεν είναι περιοριστικό όμως. Το κόμμα δίνει σε όλους μια δεύτερη ευκαιρία για να επανορθώσουν.

2. Λίγες μέρες πριν τις εκλογές για τη Γερουσία, τίθεται σε δημοψήφισμα ο αριθμός των Γερουσιαστών που θα κατέλθουν για να εκπροσωπήσουν το κόμμα. Ο Πολιτικός Τομέας, σε συνεργασία με τον Πρόεδρο του Κόμματος, εισηγούνται τον αριθμό, περιγράφοντας την e-πολιτική κατάσταση του κόμματος σε συνάρτηση με άλλες, εξωτερικές e-συνθήκες. Παρόλα αυτά, είναι στην κρίση των μελών μας αν θα προσπαθήσουμε να εξασφαλίσουμε περισσότερες ή λιγότερες θέσεις απ' αυτές που έχουν εισηγηθεί από την Κεντρική Επιτροπή μας.

3. Στο σημείο που βρισκόμαστε σήμερα, δεν έχουμε την ευχέρεια λόγω μικρού αριθμού μελών να επιλέξουμε άπειρες θέσεις, περιφέρειες κλπ. Δεν είμαστε στα πρώτα πέντε προνομιακά από τους μηχανισμούς του eRepublik κόμματα, για να κωλυσιεργούμε. Πρέπει να έχουμε κατασταλάξει στο πόσοι, που και πως, για να έλθουμε κατόπιν σε επαφές με τα μεγάλα κόμματα για να κατοχυρώσουμε θέσεις για τους υποψήφιούς μας. Πολλές φορές ο χρόνος είναι εξαιρετικά λίγος και συνεπακόλουθα κάποιες ενέργειες εξελίσσονται παράλληλα, με κριτήριο να μην παραβιάζονται οι κανόνες που εμείς οι ίδιοι θέσαμε εξαρχής.

Το LSP έχει παράδοση στο να αποφασίζει την τελευταία στιγμή. Λειτουργεί σε άλλο πολιτικό χρόνο, γιατί δεν έχει την πίεση των αλλεπάλληλων δημοψηφισμάτων, δεν έχει το φόβο να μείνει εκτός Γερουσίας, αφού και ευμεγέθες είναι σε μέλη, και στα πέντε πρώτα ανήκει.

Αν είχαμε την πάγια πρόθεση-υπόσχεση φιλοξενίας του SDU στο LSP, η συζήτηση θα γινόταν σε άλλο πολιτικό πλαίσιο, χωρίς αιχμές για συμμετοχή μας σε ψηφοδέλτια άλλων κομμάτων.

4. Αφού αποφασίσουμε σαν SDU για τον αριθμό των υποψηφίων Γερουσιαστών, σύμφωνα με τη δυναμική μας, επιλέγουμε τα πρόσωπα που θα καλύψουν αυτές τις θέσεις. Εδώ είναι χρήσιμο να κάνω μια παρένθεση.

Ενδέχεται σ' αυτό το σημείο, να γίνουν από την Κ.Ε. με εντολή του ΠτΚ βολιδοσκοπήσεις σε άλλα κόμματα για να εξασφαλίσουμε μια πρώτη συγκατάθεση. Κίνηση άσκοπη και περιττή, αν είχαμε εξασφαλίσει την πρόθεση του LSP να μας φιλοξενεί κάθε φορά στο ψηφοδέλτιό του, με παράθυρο μιας μέρας πριν "κλειδώσουν" τα ψηφοδέλτια των κομμάτων.

Όσοι εξέφρασαν την επιθυμία να θέσουν υποψηφιότητα στις εκλογές της Γερουσίας μπαίνουν σε δημοψήφισμα στο φόρουμ μας, για να επιλεχθούν εκείνοι που θα καλύψουν τον αριθμό των θέσεων που επιθυμούμε ή που εξασφαλίσαμε από άλλα κόμματα. Έτσι προκύπτουν τα πρόσωπα που θα εκπροσωπήσουν το κόμμα στη Γερουσία.

Όπως είναι κατανοητό, όλα τα παραπάνω είναι εσωτερικές κυρίως διαδικασίες του SDU, και δεν είναι αποδεκτή καμία έξωθεν παρέμβαση ή κρίση.

Το Πολιτικό Παρασκήνιο
Υπάρχει διάχυτη η αίσθηση πως το SDU πλησιάζει το LSP μόνο στις βουλευτικές εκλογές ή ότι ζητά "ανταλλάγματα". Αντιπαρέρχομαι τον πολιτικά άστοχο χαρακτηρισμό "αλλαξοκωλιές" που προσωπικά με προσβάλλει.

Από την άλλη μεριά, στο SDU έχουμε εντύπωση πως το LSP μας πλησιάζει μόνο στις προεδρικές εκλογές, για να εξασφαλίσει όχι απλά 40-50 ψήφους, που δεν είναι πλέον ευκαταφρόνητος αριθμός, αλλά κυρίως το κύρος και τη δυναμική του λόγου μελών του SDU, που μπορούν να επηρεάσουν ανένταχτους και αναποφάσιστους.

Το ίδιο φαινόμενο επαναλαμβάνεται και σε άλλες εκφράσεις αντίδρασης του LSP, όπως τα πρόσφατα Impeachments κλπ. Μια σύμπλευση του SDU θα έδινε το άλλοθι πως "νά! δεν είμαστε μόνοι μας, μέχρι και το ήπιο και μετριοπαθές SDU μας στηρίζει!"

Η αλήθεια βέβαια είναι πως το SDU δεν έχει ανάγκη το LSP. Καμία! Τουλάχιστον όσον αφορά τις βουλευτικές εκλογές.

Γιατί όμως, αφού δεν έχουμε ανάγκη το LSP, συνεχώς επιμένουμε να ζητάμε απ' αυτό θέσεις σε ψηφοδέλτια, ενώ η e-Ιστορία δείχνει, πως μια χαρά βολευόμαστε σε κάποιο ή κάποια από τα άλλα μεγάλα κόμματα;

- Ίσως γιατί βρίσκουμε λογικό να φιλοξενούμαστε σε ένα κόμμα με το οποίο έχουμε κοινά χαρακτηριστικά στην έκφραση της πολιτικής. Εμείς βλέπετε, δεν έχουμε e-μαμά, για να μας προστατεύει. Έχω ακούσει το βλακώδες, για το αν υποστηρίξαμε τον υποψήφιο του Ε.ΜΕ. στις τελευταίες προεδρικές εκλογές. Ούτε αυτό θα το σχολιάσω. Όποιος δεν θέλει να καταλάβει, δεν θα καταλάβει ποτέ. Ψήφος κατά συνείδηση σημαίνει ψήφος με βάση της αρχές τις σοσιαλδημοκρατίας. Δεν έχουμε πρόβατα για μέλη, για να τα υποδεικνύουμε: "εδώ τζιζ κακά!"

- Ίσως γιατί αν τις διάφορες τοποθετήσεις μας σε e-εφημερίδες, φόρουμ και κανάλια του IRC, τις μαζέψει κάποιος και τις συγκρίνει, θα δει πως έχουμε περισσότερα κοινά που μας ενώνουν, απ' όσα μας χωρίζουν.

Το βέβαιο είναι πως το SDU είναι μικρό κόμμα σε μέλη. Αυτό είναι το μόνο του μειονέκτημα. Δεν κινδυνεύει όμως από "καπέλωμα" όσο τηρούνται το καταστατικό του και η ελεύθερη έκφραση-βούληση των μελών του.
Αν το SDU έβγαινε αύριο και υποστήριζε τα άκρα, σίγουρα θα ήταν υπό PTO, γιατί θα είχε χάσει την ταυτότητά του. Κι αυτό είναι που μας κάνει και ξεχωρίζουμε. Το ότι έχουμε διακριτή ταυτότητα.

Το Πολιτικό Πλαίσιο

Για να περάσουμε σε θέματα ουσιαστικής πολιτικής, θα πρέπει ν' αφήσουμε πίσω μας την παραπολιτική. Γι' αυτό θέτω ως βάση για τη συζήτηση, ύστερα από την πρόσφατη άρνηση του LSP να μας προσφέρει 3 θέσεις σε βουλευτικές εκλογές στο SDU, και για να παραμείνει ουδέτερη η μεταξύ μας σχέση, το δεδομένο πως δεν θα στηρίξουμε το LSP στις προεδρικές, ανεξάρτητα από το ποιον θα προτείνει για υποψήφιο και αν θα έχει καταθέσει πρόγραμμα διακυβέρνησης. Για να καλύψουμε το πολιτικό κενό και για να βρούμε τα πρώτα σημεία σύγκλισης, θα προτείνουμε δικό μας υποψήφιο και δικό μας πρόγραμμα. Μετά τις προεδρικές, και αφού θα έχουμε εξασφαλίσει αμφότερες οι πλευρές πως δεν θα έχουμε πετύχει κανέναν στόχο μας, μπορούμε με ησυχία να μελετήσουμε τα προγράμματα που κατατέθηκαν - αν κατατέθηκαν - και να δούμε πού συμφωνούμε.

Όσο και αν ξενίζει μια τέτοια πρόταση, δεν μας απομακρύνει. Μόνον έτσι μπορεί να καλυφθεί το αίσθημα δικαίου και στις δύο πλευρές, για να ξεκινήσουμε από μηδενική βάση.

Η πιθανή ένταξή μας σε ψηφοδέλτια του LSP δεν είναι φιλική εξυπηρέτηση. Φιλική εξυπηρέτηση μας κάνουν τα υπόλοιπα κόμματα. Ακόμη κι εκεί όμως, η επιλογή για "βολιδοσκόπηση" γίνεται σε κόμματα του κέντρου κι όχι κόμματα των άκρων. Όταν το καταλάβει η βάση του LSP αυτό, θα έχουμε κάνει ένα πρώτο βήμα. Αν δεν κάνει ποτέ αυτό το πρώτο βήμα, δεν βλέπω πως μπορούμε να συνεχίσουμε σε πιο ουσιαστικά θέματα.
Όσοι εξ ημών μιλάμε για το SDU, το κάνουμε γιατί έχουμε απτά τα αποτελέσματα δημοψηφισμάτων από τα μέλη μας. Νομίζω πως είναι απαραίτητο να λάβετε κι εσείς την άποψη των δικών σας μελών, σε αριθμούς κι όχι με εικασίες, για να ξέρετε αν πρέπει να ασχοληθείτε με μια σύγκλιση και να σταματήσουμε να αναφερόμαστε σε "φιλικές σχέσεις" μεταξύ μεμονωμένων μελών μας.


Συμμαχία vs Συνεργασίας
Εκφράστηκε πιο πάνω η πρόθεση να συμμαχήσουν τα δύο κόμματα. Για μένα συμμαχία σημαίνει την άνευ όρων συγκατάθεση σε όλα όσα άπτονται πολιτικής θεραπείας. Πιθανόν το ίδιο έχουν και στο μυαλό τους όσοι την προτείνουν. Αυτό θα μπορούσε να εφαρμοστεί ανάμεσα σε δύο κόμματα με ταυτόσημες προτάσεις. Έστω ταυτόσημες κατά ένα μέρος. Πώς μιλάμε για συμμαχία αν δεν έχουν τεθεί σε διάλογο προτάσεις;
Αν λάβει κανείς υπόψη του πως έχουμε και διαφορετικές εσωτερικές διαδικασίες, τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά. Πιθανότατα εσείς θα εκφράζετε μια θέση δημόσια με τις συνοπτικές σας διαδικασίες, ενώ σε μας θα εκκρεμούν τα αποτελέσματα των δημοψηφισμάτων, κάτι που θα μας φέρνει σε αντιπαράθεση κάθε φορά που τα αποτελέσματα μας θα είναι αντίθετα.

Έπειτα οι συμμαχίες έχουν σκοπό να πετύχουν κάποιο στόχο. Δεν είμαι σίγουρος πως όλοι εδώ στο SDU ενδιαφέρονται γι' αυτούς τους στόχους. Περισσότερο πιστεύω πως αδιαφορούν στις επιθέσεις που γίνονται κατά προσώπων και όχι κατά σαθρών πολιτικών.

Από τη μεριά μου, απορρίπτοντας το ενδεχόμενο της συμμαχίας σε πρώτη φάση, θα πρότεινα συνεργασία. Νομίζω κάτι παρόμοιο περιέγραψε πιο πάνω στη συζήτησή σας και ο Vags.
Μια συνεργασία σε τομείς της e-πολιτικής, που θα φέρουν αποτελέσματα και θα λύσουν προβλήματα της ελληνικής κοινότητας του eRepublik. Ανοιχτή ακόμη και σ' άλλα κόμματα, που θα καταλάβουν την αξία μελετημένων παρεμβάσεων στα e-κοινά.

Μην ξεχνάμε όλοι μας, πως το SDU δεν είναι αριστερό - ακροαριστερό κόμμα, αλλά σοσιαλδημοκρατικό, που σημαίνει κεντρώο - κεντροαριστερό σε γενικές γραμμές. Δεν νομίζω να θέλετε να γίνετε SDU, όπως εμείς δεν πρόκειται ποτέ να γίνουμε LSP...
kassianos
kassianos
Gold Member

Αριθμός μηνυμάτων : 210
Τόπος : Central Greece

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από LightRevolver Τρι Σεπ 21, 2010 3:13 am

Με κάλυψε απολύτως ο σύντροφος JohnTheGreek.

@ComradeC: Για εμένα δεν υπήρξε ποτέ παρεξήγηση σχετικά με το kick. Και δεν κατηγόρησα ποτέ κάποιον. Ήταν πολιτική πράξη την οποία χρησιμοποίησε το LSP για να τονίσει την υπεροψία του SDU. Δεν θίχτηκα προσωπικά αλλά μην αναρωτιέται το LSP γιατί απευθυνθήκαμε στο GIP.

@Spyskam:
"Κατά τα άλλα, δεν πιστεύω ότι βοηθάει το να μιλάμε για τα "μπουλντόγκ" που κάνουν κουμάντο στο chat του LSP. Θα είχα κι εγώ κάποιες πολύ διασκεδαστικές ιστοριούλες να πω για τους ρουφιάνους που φύτεψε το SDU στο φόρουμ του LSP. Θέλετε ν' ανοίξουμε τέτοιες ιστορίες; Νομίζω πως όχι."

Ανακάτεψες πολιτική και παραπολιτική σε αυτό το σημείο. Τι εννοείς πως δεν θέλουμε να ανοίξουμε τέτοιες ιστορίες? Σε πληροφορώ πως δεν έχουμε να φοβηθούμε κάτι.

Εάν για οποιονδήποτε λόγο υπάρχει δυσαρέσκεια απέναντι στο SDU θα πρέπει τουλάχιστον να εκφράζεται σταθερά. Να μην κάνετε τους καπετάνιους στις βουλευτικές και τους υποχωρητικούς στις προεδρικές. Αντιλαμβάνομαι τις κομματικές σας ανησυχίες αλλά αν θέλουμε να μιλήσουμε με πολιτικούς όρους μας βλέπετε οπορτουνιστικά και προσπαθείτε να χτίσετε σχέση εκλογικής εξάρτησης.

Συμφωνώ επίσης με τον σύντροφο Vasileon: "Εγώ λοιπόν είμαι υπέρ της προσέγγισης αρκεί αυτή να είναι ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ και όχι εν λευκώ και να είναι ΕΠΙ ΙΣΟΙΣ ΟΡΟΙΣ".

Φίλε και συνοδοιπόρε spyskam, είμαι υπέρ της όλης προσπάθειας και της πιθανής υποψηφιότητας σου, την οποία βλέπω με πολύ θετικό μάτι (το αριστερό μου)! Αλλά να σου τονίσω πως είναι λάθος να μας αντιμετωπίζετε ως πολιτικούς καιροσκόπους ή να μας φέρεστε με το σύνδρομο της αμοιβάδας.

@The_Clairvoyant: "Τέλος, καλό θα ήταν να μαζέψουμε όλοι τα αξιότιμα trolls που δυναμιτίζουν κάθε προσπάθεια προσέγγισης. Αυτό πάει και σε μένα, και στο Veni και σε όλους." OXI ΣΕ ΜΕΝΑ... εγώ trollarw με στυλ!!!

Σε γενικές γραμμές με εκφράζουν πολύ όλα τα σχόλια του JohnTheGreek που είναι σε bold (σε σημείο ανησυχίας)!!

Καλή μας τύχη!!!

LightRevolver
LightRevolver
Ο Καρατζαφέρης φταίει!!!

Αριθμός μηνυμάτων : 1371
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης

http://www.estros.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από ComradeC Τρι Σεπ 21, 2010 3:43 am

re kerata spyskam,

se ena topic egrapses, toys kollises oloys kai grafoyn sentonia, min grapseis alloy tha frakarei to forum apo tin alysidoti antidrasi Razz
ComradeC
ComradeC
Silver Member

Αριθμός μηνυμάτων : 66

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από pavl0s1908 Τρι Σεπ 21, 2010 4:12 am

ComradeC έγραψε:re kerata spyskam,

se ena topic egrapses, toys kollises oloys kai grafoyn sentonia, min grapseis alloy tha frakarei to forum apo tin alysidoti antidrasi Razz

+1 !!
pavl0s1908
pavl0s1908
Sapphire Member

Αριθμός μηνυμάτων : 463
Τόπος : Χανιά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από mixalis35 Τρι Σεπ 21, 2010 4:14 am

Προσωπική μου άποψη:
1. Αν και ήμουν από τους φανατικότερους υποστηρικτές της προσέγγισης με το LSP, πλέον δεν πιστεύω πως οι συνθήκες είναι ιδανικές (και για να είμαι σαφής δεν εννοώ τις συνθήκες που επικρατούν στην egreece)!
2. Καλώς ή κακώς τα πρόσωπα κάνουν τις συμφωνιες - συμμαχίες. Σε αυτό το σημείο υπάρχει πρόβλημα με κάποια από τα πρόσωπα του LSP και φαντάζομαι αντίστοιχα έχουν και αυτά με μας!
3. Για να μην μακρυγορώ νομίζω πως είναι πολύ πρόωρο να ετοιμάζουμε συζήτηση για τις επόμενες προεδρικές ενώ έχουμε μπροστά μας βουλευτικές. Δεν νομίζετε;
mixalis35
mixalis35
Sapphire Member

Αριθμός μηνυμάτων : 643
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από spyskam Τρι Σεπ 21, 2010 9:08 pm

1) Ξεκινάω από το εύκολο. Για να έχουμε όλοι μια ιδέα για τις διαδικασίες του LSP ποστάρω link για το καταστατικό μας.
Αυτό που μας ενδιαφέρει άμεσα για την κουβέντα μας είναι φυσικά το τμήμα που επιγράφεται "Λειτουργία".

2) Συμμαχία ή συνεργασία; Αν για τον όρο "συμμαχία" δεχτούμε τον ορισμό του Κασσιανού, ότι δηλαδή "συμμαχία σημαίνει την άνευ όρων συγκατάθεση σε όλα όσα άπτονται πολιτικής θεραπείας", τότε είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσω πως τέτοιο επίπεδο ομοψυχίας δεν έχουμε καταφέρει ούτε καν στο εσωτερικό του LSP. Θέλω να πιστεύω πως ούτε κι εσείς το έχετε καταφέρει, διότι αλλιώς θα χάσω πάσα ιδέα... Eννοείται λοιπόν ότι ο πήχυς δεν μπαίνει τόσο ψηλά, εκτός εάν θέλουμε το άλμα να είναι εκ των προτέρων καταδικασμένο σε αποτυχία.
Για τη σχέση που θέλω να οικοδομηθεί μεταξύ των δύο κομμάτων μας προτιμώ το όρο "συμμαχία", διότι νομίζω ότι δηλώνει μια στρατηγική επιλογή προνομιακής σχέσης που θέλουμε να διατηρηθεί σε βάθος χρόνου. Από την άλλη μεριά, "συνεργασία" νομίζω ότι σημαίνει μία τακτική επιλογή συμπόρευσης για συγκεκριμένο ζήτημα. Ας μην αναλωθούμε σε θέματα ορολογίας. Το ερώτημα είναι απλό και θα το θέσω λαϊκά: "Μαζί ή χώρια"; Αν απαντήσουμε "ΜΑΖΙ", τότε περνάμε στο επόμενο ερώτημα.

3) Τώρα ή αργότερα; Εγώ λέω ΤΩΡΑ και προσδιορίζω χρονικά την έναρξη της "νέας σελίδας" στο διάλογο που είχαμε με τον Vags, αλλά και στην υπόσχεση που δώσαμε με τον John ότι θα τραγουδήσουμε ντουέτο ένα μεγάλο λαϊκό σουξέ, αν θυμάστε. Αν αποφασίσετε ΑΡΓΟΤΕΡΑ, σεβαστό. No hard feelings. Το κάθε τι θέλει το χρόνο του. Θέλω όμως να λάβετε υπόψη σας την τρέχουσα πολιτική συγκυρία: Στις επερχόμενες προεδρικές είναι περίπου βέβαιο ότι θα κατέβει από τη μία ο Tall_niki κι από την άλλη ο Makedonissa. Πολύς κόσμος είναι αηδιασμένος μ' αυτά που βλέπει κι αρχίζει σιγά-σιγά να χειραφετείται από το δίπολo Τall vs Klika. Έχουν ήδη δημιουργηθεί οι αντικειμενικές συνθήκες για έναν Τρίτο Πόλο που θα τους χτυπήσει στα ίσα. Θέλετε να κατεβεί ο καθένας για εκλογική καταγραφή; Εντάξει. Κι ο Νοέμβρης μήνας του Θεού είναι, με τη διαφορά βέβαια ότι δεν ξέρουμε αν η συγκυρία του Νοέμβρη θα είναι τόσο ευνoϊκή. Αλλά ας πάρει ο καθένας μας τις ευθύνες του και τα ρίσκα του. Και πάλι no hard feelings. Aναρωτιέμαι όμως: Υπάρχει κάτι που να μας εμποδίζει να δουλεύουμε από τώρα το Πρόγραμμα; (Όχι ότι θέλει τις απίστευτες εργατοώρες το Πρόγραμμα για να βγει. Οικοδόμηση εμπιστοσύνης είναι αυτό που κερδίζουμε στην ουσία αν ξεκινήσουμε από τώρα να δουλεύουμε για ένα κοινό project.)

Μου δίνεται λοιπόν η δυνατότητα να περάσω ομαλά στις προτάσεις για οικοδόμηση εμπιστοσύνης:
Πρώτον, να βάλουμε μπροστά το κοινό φόρουμ, που το κουβεντιάζουμε τόσον καιρό. Δεύτερον, να συγκροτήσουμε μικτή επιτροπή προγράμματος. Τρίτον, να ξεκινήσουμε ήδη από σήμερα συνεργασία των κοινοβουλευτικών ομάδων, ώστε να δούμε τι περιθώρια υπάρχουν για κοινή στάση σε κάποια ζητήματα. Καταιγίδα φορολογικών νομοσχεδίων μας προέκυψε χτες. Δε θα 'ταν άραγε σκόπιμο να στρωθούμε όλοι μαζί να κουβεντιάσουμε για τα φορολογικά, προτού πατήσουμε YES ή ΝΟ.
Πού ξέρεις; Μπορεί και να συμφωνούσαμε... Laughing
Βtw, η στάση του LSP απέναντι στα φορολογικά μέτρα, αποτυπώνεται εδώ.

spyskam
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από LightRevolver Τρι Σεπ 21, 2010 9:26 pm

Genika sumfwnw... to anoixto mas forum nomizw pws prosferetai gia thn epiteuksh tou planou sou!!

Kalh mas tuxh...
LightRevolver
LightRevolver
Ο Καρατζαφέρης φταίει!!!

Αριθμός μηνυμάτων : 1371
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης

http://www.estros.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από kassianos Τρι Σεπ 21, 2010 10:05 pm

Εγώ είμαι σύμφωνος, αρκεί ο υποψήφιος πρόεδρος να προέρχεται από το SDU. Βάλτε το σε poll και μετά ξεκινάμε την κουβέντα Smile
kassianos
kassianos
Gold Member

Αριθμός μηνυμάτων : 210
Τόπος : Central Greece

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από spyskam Τρι Σεπ 21, 2010 11:25 pm

kassianos έγραψε:Εγώ είμαι σύμφωνος, αρκεί ο υποψήφιος πρόεδρος να προέρχεται από το SDU. Βάλτε το σε poll και μετά ξεκινάμε την κουβέντα Smile
axaxaxaxa. Txs kassianos! Συμφωνώ 1000%. Από το SDU o υποψήφιος του Οκτώβρη, όπου πάμε να κάνουμε το breakthrough και να χτυπήσουμε τη 2η θέση, αλλά χωρίς ρεαλιστικές πιθανότητες για πρωτιά. Και το Νοέμβρη, όπου τα πράματα θα έχουν ωριμάσει, πάμε να χτυπήσουμε γερά την Προεδρία με υποψήφιο του LSP. Δε φαντάζομαι να υπάρχει αντίρρηση; Very Happy


Έχει επεξεργασθεί από τον/την spyskam στις Τετ Σεπ 22, 2010 12:08 am, 1 φορά

spyskam
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από mixalis35 Τρι Σεπ 21, 2010 11:46 pm

Πριν γίνει η οποια συμφωνία καλό θα ήταν να λύσουμε το θέμα των βουλευτικών εκλογών. Είναι φανερό πως πως με τη στάση του LSP, το οποίο μας θυμάται μόνο όποτε σκοπεύει να χτυπήσει την προεδρία, δεν στήνονται ούτε συμμαχίες ούτε συνεργασίες, παρά μόνο ευκαιριακά σχήματα που δεν αποδίδουν. Συνεχίζω να διαφωνώ για την όποια προσέγγιση μέχρι να δω στοιχεία πως το LSP εννοεί αυτά που λέει!!!
mixalis35
mixalis35
Sapphire Member

Αριθμός μηνυμάτων : 643
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από kassianos Τετ Σεπ 22, 2010 12:18 am

Spyskam, βάλτε εσείς poll που θα λέει πως θα υποστηρίξετε υποψήφιο πρόεδρο του SDU, βγάλτε το θετικό, κι εγώ είμαι "μαζί σας", ακόμη κι αν τελικά δεν τον ψηφίσει κανείς στις εκλογές.

Μέχρι τώρα, όλα είναι εικασίες. Υποστήριξη στις βουλευτικές δεν πήραμε. Την απάντηση που μετέφεραν τόσο ο JohnTheGreek, όσο και ο Vags "πάρτε απ' αλλού τώρα και βλέπουμε", εγώ την εκλαμβάνω ως απόλυτη και σθεναρή άρνηση της βάσης σας να πορευθούμε μαζί.

Δεν είναι ντροπή να μη θέλετε να μας βοηθήσετε. Ντροπή είναι να μην το αποδέχεστε δημόσια.
kassianos
kassianos
Gold Member

Αριθμός μηνυμάτων : 210
Τόπος : Central Greece

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από Cr_Ivann Τετ Σεπ 22, 2010 12:36 am

Λοιπόν, παίδες καλώς σας βρήκα και εγώ.
Πραγματικά πολύ όμορφο και φιλόξενο το χιούμορ σας.
1) Σταματήστε να γράφετε τέτοια σεντόνια, είναι κουραστικά Wink
2) Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να στηρίξω υποψήφιο του sdu υπό προϋποθέσεις, ακόμα και στις αμέσως επόμενες προεδρικές.
3) Συμφωνώ απόλυτα με το πνεύνα συνεργασίας, όπως περιγράφεται στον αρχικό διάλογο από Spyskam και Vags.

Μερικές σημειώσεις όμως. Το ότι σε γενικές γραμμές γουστάρω συμμαχία με το sdu, δεν σημαίνει αποδοχή όλων των μελών του (γι΄ αυτό άλλωστε είμαστε και διαφορετικά κόμματα). Άρα επειδή τα πρόσωπα έχουν σημασία, πρέπει να ξέρουμε εκ των προτέρων ποιόν θα στηρίξουμε σε κοινή κάθοδο. Εάν το πρόσωπο που προταθεί από εσάς το θεωρώ "καλό" εννοείται και θα στηρίξω προσωπικά συνεργασία με εσάς (θεωρώ δεδομένη την προγραμματική σύγκλιση πρώτα και δεν την αναφέρω καν).

Επίσης για να υπάρχει συνεργασία πρέπει να έχουμε ξεκαθαρίσει κάποια θέματα. Εμένα με πείραξε πολύ το θέμα του ρουφιάνου (ή ότι άλλο έγινε). Δεν το θεωρώ ανασταλτικό παράγοντα για να συνεργαστούμε, όμως θα προτιμούσα να μου έλεγε κάποιος τι παίχτηκε τελικά τότε. Πριν γίνει αυτό, δεν μπορώ να είμαι απολύτως ανοιχτός σε κάθε πρόταση από το sdu "a priori" φίλε kassianos, άρα λογικό είναι να μη μπορεί κάποιος να σου απαντήσει σίγουρα για την έκβαση του Poll.

YΓ: Για να μην παρεξηγηθώ δεν ζητάω "συγνώμες" και άλλα τέτοια ωραία. Απλά θα ήθελα να λυθεί το θέμα, ώστε να μπορούμε να είμαστε πολύ πιο ανοιχτοί σε κάθε συνομιλία και συνεργασία.
ΥΓ 2: Αντίστοιχα θέματα με εμάς (πχ το kick του Veni), νομίζω ότι έχουν λυθεί, αφού ξέρω αρκετά μέλη που ζήτησαν συγνώμη εκ μέρους του ΛΣΠ για την συμπεριφορά αυτή και που διαφώνησαν κάθετα τότε.

Cr_Ivann
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από mixalis35 Τετ Σεπ 22, 2010 12:45 am

Νομίζω πως το το υστερόγραφο σου νούμερο 2, δυστυχώς ισχυροποιεί την θέση μου κατά της συνεργασίας με το κόμμα σας. Λύθηκε τί και πως;
Ζήτησαν συγνώμη κάποια μέλη του LSP και το κόμμα σας τί έκανε;
mixalis35
mixalis35
Sapphire Member

Αριθμός μηνυμάτων : 643
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από Nick.A Τετ Σεπ 22, 2010 1:10 am

Μερικοί από ΤΟ ΛΣΠ μιλάτε για ρουφάνιο.Επειδή εγώ δε το ξέρω το θέμα,να μας πείτε και σε εμάς ποιός είναι και ποιός τον έβαλε με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ αλλιώς αυτό που κάνετε είναι ραδιο-αρβύλα και μεγάλη κατινιά.Αν δε τις έχετε μη πετάτε λάσπη στο SDU!
Nick.A
Nick.A
Η φωνή της λογικής...

Αριθμός μηνυμάτων : 499
Τόπος : Γιάννενα

https://www.facebook.com/nikos.anagnostou.18

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης Empty Απ: Να εμπεδώσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης

Δημοσίευση από Cr_Ivann Τετ Σεπ 22, 2010 1:13 am

Τι εννοείς τι έκανε? Θεωρώ ότι το κόμμα είμαστε εμείς. Περιμένεις επίσημη θέση από το κόμμα για το γεγονός?
Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Πάντως θεωρώ δεδομένο ότι η συμπεριφορά ενός δεν σημαίνει την αυτόματη υποστήριξη από το κόμμα.
Νομίζεις ότι το γεγονός ότι δεν έχουμε πάρει θέση σαν κόμμα αλλά μόνο ατομικά ο καθένας, είναι αρκετό για να εμποδίσει πιθανή συνεργασία μας επί ίσοις όροις με καλό πνεύμα.

Cr_Ivann
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 4 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης